Şekerbank ve TÜRİB iş birliği ile lisanslı depoculuk sistemine özel destek

Kuruluş amacı tarımın finansmanı olan ve 68 yıldır çiftçinin en büyük destekçisi Şekerbank, çiftçilerin hasat ettikleri ürünlerin lisanslı depolarda sağlıklı ve güvenli bir şekilde depolanması için oluşturulan elektronik ürün senetlerinin işlem gördüğü TÜRİB (Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.

  • 24 Ağustos 2021
  • Şekerbank ve TÜRİB iş birliği ile lisanslı depoculuk sistemine özel destek için yorumlar kapalı
  • 471 kez görüntülendi.
Şekerbank ve TÜRİB iş birliği ile lisanslı depoculuk sistemine özel destek

Kuruluş amacı tarımın finansmanı olan ve 68 yıldır çiftçinin en büyük destekçisi Şekerbank, çiftçilerin hasat ettikleri ürünlerin lisanslı depolarda sağlıklı ve güvenli bir şekilde depolanması için oluşturulan elektronik ürün senetlerinin işlem gördüğü TÜRİB (Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.) ile iş birliğine gitti. Lisanslı depoculuğun kullanımını arttırmaya yönelik özel avantajlar sunmak üzere Şekerbank ve TÜRİB arasında imzalanan protokol ile Banka, üreticiler ve tarımsal ürün ticaretini yapan firmalara avantajlı koşullarda kredi kullanımı fırsatı sunacak ve birbirinden farklı avantajlardan yararlanma imkânı tanıyacak. 

Avantajlı şartlarda ELÜS Kredisi

Üreticinin korunması ve varlığını sürdürebilmesi için çiftçileri desteklemeye devam eden Şekerbank, iş birliği kapsamında uygulanacak 10 kredi faiz indirimi ve 50 masraf indirimi ile çiftçilerin ve tarımsal ürün ticaretini yapan firmaların, hasat döneminde ürünlerini güvenle depolarken avantajlı şartlarda Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Kredisi’nden faydalanmasını da sağlayacak.

Ayrıca 01.07.2021-31.12.2021 tarihleri arasında ürün bedeli ödemesi Şekerbank hesabına aktarılan üreticilere de 5.000 TL’ye kadar “Lisanslı Depo Kira Desteği” sunulacak.

Şekerbank’tan ELÜS teminatlı kredi kullanarak kampanyadan yararlanan çiftçiler ve tarımsal ürün ticaretini yapan firmalar, Türkiye’nin birçok noktasında bulunan lisanslı depolarda TÜRİB altyapısı ile ürünlerini muhafaza edecek. 

Tuğbay Kumoğlu: “Çiftçiye ve üreticiye desteğimizi sürdüreceğiz”

Şekerbank KOBİ, Perakende ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Tuğbay Kumoğlu, TÜRİB ile imzalanan protokol ile ilgili; “Şekerbank olarak, çiftçilerimizin tüm ihtiyaçlarını gözetiyor, üretim süreci boyunca en uygun çözümleri onlarla buluşturmaya çalışıyoruz. TÜRİB ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde ülkemizde sürdürülebilir tarımsal üretimin sağlanması ve gıda arzının yönetilebilmesi için çok önemli bir adım olan lisanslı depoculuk sistemine de destek olacağız. Diğer yandan sunulacak desteklerin doğru bir şekilde uygulanabilmesi için TÜRİB’in bilgi birikimi ve koordinasyonunun önemli katkısı olacak. Kuruluş misyonumuz doğrultusunda, üretimin sürdürülebilirliği adına çiftçilerimize ve tüm üreticilerimize destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Ali Kırali: “ELÜS kredileri çiftçilerimizin finansmana erişiminde önemli bir araç”

TÜRİB Genel Müdürü Ali Kırali: “Ülkemizde tarım ürünlerinin finansallaşması, çiftçilerin finansmana erişiminin sağlanması ve ürün borsacılığının gelişmesi amacıyla paydaşlarla iş birliklerine önem veriyoruz. Ulusal bir borsa olarak 2019 yılında faaliyete geçirdiğimiz ELÜS Piyasası ile ELÜS’lerin teminata verilerek bankalardan kredi kullanımıyla lisanslı depoculuğun ve ELÜS’ün kullanımının yaygınlaşmasına dolayısıyla gıda arz güvenliğine hizmet ediyoruz. Borsamız, tarladan sofraya gıda tedarik zincirinin dijitalleşmesi, ELÜS’ün yaygınlaştırılması, sözleşmeli tarımın gelişmesi, lisanslı depoculuk gibi alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir. Çiftçilerimizin ELÜS kredileri hakkında bilgi sahibi olması ve sunulacak avantajlardan yararlanması için TÜRİB olarak Şekerbank ile iş birliği yapmaktan mutluluk duymaktayız.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı