Snapchat Nasıl Kullanılır: Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Snapchat Nasıl Kullanılır: Yeni Başlayanlar İçin Rehber
3 (60%) 2 puan[s]

Snapchat sosyal medya uygulamaları arasında başarı hikaye örneklerinden bir tanesi. Fikir olarak gayet basit ve mantıklı bir uygulama. Fotoğraf veya kısa videolar gönderilir ve bunlar gönderdiğiniz kişide 10 saniyeye kadar maksimum gösterilir ve sonra mesaj silinir. Gerçekten bu fikir ile yola çıkıp muazzam bir başarı yakalayıp diğer sosyal medya uygulamalarına da örnek olan bir uygulama. Bu konumuzda bizde sizlere Snapchat için tam bir rehber niteliğinde; yüz değiştirme, lensler, filtreler, snap haritalar gibi diğer tüm özellikleri anlatan bilgiler vereceğiz.

Snapchat uygulamasının dünya üzerinde ne kadar çok kullanıldığına henüz inanmadıysanız size şöyle rakamlarla hemen açıklayalım. Dünya üzerinde aylık olarak yaklaşık 158 milyon aktif hikaye gönderimi bulunuyor. Günlük olarak 100 milyon kullanıcı Snapchat’i kullanıyor ve yaklaşık 8 milyar fotoğraf veya video izlenmesi gerçekleşiyor. Bu rakamlardan da anlayabileceğiniz gibi Snapchat dünya üzerinde ve Türkiye’de ciddi oranda kullanılıyor.

Snapchat Nasıl Kullanılır?

Snapchat uygulamasını anlatırken bu konumuzda sizlere son çıkan özelliklerinden de bahsederek konumuzu anlatacağız. Bundan dolayı ilk öncelikle Android için Google Play, iOS için App Store adreslerinden uygulamayı güncellemenizi öneririz.

Snapchat uygulamasını en çok merak edilen özelliklerini anlatmadan önce uygulamayı yeni yüklemiş olanlar için temel özelliklerinden ve yapısından bahsetmekte fayda var. Öncelikle genel temasını ve neyin ne işe yaradığını anlatalım.

Genel Özellikleri

Snapchat uygulamasını açtıktan sonra karşınıza gelecek ekranlar aşağıdaki gibidir. Bu ekran uygulamanın ana menüsü niteliğinde. Şimdi bu ekrandan kısaca neler yapabileceğinizden bahsedelim.

Fotoğraf Çekme: Bu ekran zaten otomatik kameranın açıldığı kısımdır. Ortada alttaki büyük yuvarlak butonu ile fotoğraf çekebilirsiniz. Eğer selfie çekmek istiyorsanız sağ üst köşeden kamerayı değiştirip öne kamerayı açabilirsiniz. Hemen yanındaki ikon ile de flash özelliğini kullanabilirsiniz.

Profil: Profil kısmınıza ulaşmak için ana ekran açıkken yukarıdan aşağıya doğru ekranı kaydırın yada sol üstteki profil ikonunuza tıklayın. Bu kısımda arkadaşlarınıza ulaşabilir, yeni arkadaş ekleyebilir, sizi ekleyenleri görebilirsiniz. Kendi profilinizi düzenleyebilir yada Snapchat ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Sohbet: Arkadaşlarınıza doğrudan bir şey yazmak yada snap göndermek istiyorsanız ekranı soldan sağa doğru kaydırabilirsiniz. Burada eklediğiniz arkadaş listesini göreceksiniz ve bu listeden seçtiğiniz kişi ile sohbet edebilirsiniz.

Hikayeler: Eğer ekranı sağdan sola doğru kaydırırsanız hikayeler kısmı açılacaktır. Bu kısımdan arkadaşlarınızın paylaştığı hikayeleri izleyebilirsiniz yada kendiniz de hikaye gönderebilirsiniz.

Anılar: Bu bölümü açmak için ekranı üstten alta doğru kaydırmanız yeterli olacaktır. Snap çektiğinizde anılarınız bu kısımda birikir ve sonradan bu anıları paylaşabilirsiniz.

Bilinmesi Gereken Özellikler

Bu kısımda da sizlere Snapchat uygulamasını Snapchat yapan asıl özelliklerinden bahsedeceğiz. Bu özellikler genel olarak eğlence amaçlı ve kullanıcıların büyük bir zevkle kullandığı kısımlar. Tabi ki de bahsettiğimiz şeyler lenslerin, filtrelerin, efektlerin, snapchat haritaların ve diğer bir çok özelliğin nasıl kullanıldığı ile alakalı şeyler.

Snapchat Lensler

Snapchat lenses özelliği uygulamanın en çok kullanılan özelliklerinden bir tanesi. Bunun sebebi de lenslerin gerçekten zevkli ve eğlenceli şeylerle dolu olması. Kimi zaman özel günlere göre yeni lenslerde sürekli ekleniyor ve güncelleniyor.

Lensleri kullanmak için yapmanız gereken şey Snapchat uygulamasında ön kamerayı açtıktan sonra yüzünüzü tam olarak ekrana sığdırın ve yüzünüzün olduğu kısma parmağınız ile dokunun ve basılı tutun. Ardından aşağıdaki resimdeki gibi ilk öncelikle yüzünüzde çizgiler belirecektir ve lensler yüklenecektir. Alttaki lensleri kaydırarak beğendiğiniz lensi seçip fotoğraf çektikten sonra dilerseniz hikayenize, dilerseniz bir arkadaşınıza gönderebilirsiniz.

Eğer lensleri kullanamıyorsanız Snapchat Lenses Sorunu konumuzu inceleyebilirsiniz.

Snapchat Yüz Değiştirme

Snapchat yüz değiştirme (face swap) aslında lenslerden bir tanesidir. İki arkadaşınız ile aynı anda kameraya kendinizi sığdırarak yüz değiştirme efektini uygulayabilirsiniz. Bu özelliği anlık olarak yapmak için iki kişiye ihtiyacınız var ancak dilerseniz galerinizde bulunan fotoğraflar ile de bu işlemi yapabilirsiniz.

Eğer Snapchat yüz değiştirme efektini arkadaşınız ile aynı anda yapmak istiyorsanız aşağıda gördüğünüz sarı renkli lensi seçmeniz gerekir. Eğer fotoğraflarınızdan bir resim ile yüz değiştirme efektini yapmak isterseniz bir yanındaki pembe renkli ikon ile bu lensi uygulayabilirsiniz.

Snapchat Haritalar

Snapchat haritalar özelliği son güncellemeler ile gelen özelliklerden bir tanesi. Bundan dolayı konunun başında da belirttiğimiz gibi öncelikle uygulamayı güncellemeniz gerekmektedir. Uygulamayı güncelledikten sonra uygulamayı açıp fotoğraf çekme kısmı açıkken ekranı küçültme hareketini yaparak haritalar kısmını açabilirsiniz.

Eğer Snapchat haritalar kısmını bazı sebeplerden dolayı kapatmak istiyorsanız Snapchat haritalar nasıl kapatılır konumuzdan gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Snapchat Bağlantı Ekleme, Arka Plan Değiştirme

Snapchat uygulamasına gelen bu özelliklerde uygulamaya gelen son güncellemeler ile gerçekleşti. Bu özellikleri kullanmakta gerçekten çok kolay. Bir snap çektikten sonra otomatik olarak sağ üstten bir menü gelecektir. Bu menüden ataç şeklindeki ikonu tıklayarak kopyaladığınız bir bağlantıyı ekleyebilir yada elinizle bağlantıyı yazabilirsiniz.

Arka plan değiştirmek için ise yine aynı şekilde Snap çektikten sonra açılan menüden bu kez makas ikonunu seçin ve yeni açılan kısımdan bir arka plan seçip fotoğraf üzerinde parmağınız ile gezdirin ve sonra sihirli parıldamaların ardından değişiklikler gerçekleşecektir.

Snapchat Bitmoji

Snapchat üzerinde kendinize atadığınız bir maskot ile fotoğraflarda kendinizin yerine maskotu koyabilirsiniz. Kimi zaman çok da fotoğraflar bulunacak kadar iyi olmayabilir ancak bir fotoğraf çekip göndermek isteriz. Bu gibi durumlarda ya da kimi zaman sadece eğlence için bitmoji ile snapler gönderebilirsiniz. Snapchat bitmoji hakkında detaylı bilgiler için Snapchat bitmo nedir ve nasıl kullanılır konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Snapchat Filtreler

Snapchat filtreleri kullanmak için yapmanız gereken işlem yalnızca ekranı sağdan sola doğru kaydırmak olacak. Öncelikle bir fotoğraf çekin ve ardından ekranı sağdan sola kaydırın. Eğer beğenmediyseniz bir kez daha kaydırın ve beğendiğiniz bir filtreyi ekleyin. Bu filtreler güne göre, belirli özel günlere, yere göre değişkenlik gösterebilir. Böylelikle eğlenceli filtreler bulabilir ve resminizi daha güzel hale getirebilirsiniz.

Filtreleri daha etkili bir şekilde kullanmanız için Wi-Fi bağlantınızı açmanızı öneririz çünkü Wi-Fi sayesinde konum daha iyi belirlenir ve bölgeye göre filtrelere daha doğru bir şekilde aktif olur.

Not: Eğer filtreler kapalı ise Snachat  profil kısmınıza girdikten sonra Ayarlar > Yönet > Filtreler kısmını aktif etmeniz gerekir.

Snapchat Mesajları Silme

Gönderdiğiniz mesajlar Snapchat üzerinde zaten bir süre sonra siliniyor ancak sohbetler kısmında konuştuğunuz kişiler silinmiyor. Eğer bu kısımdaki sohbetlerden kurtulmanız gerekiyorsa Snapchat sohbetleri silme konumuzdan gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Snapchat Şifremi Unuttum

Snapchat uygulamasını eğer kullanıyorsanız ve bir kere giriş yaptıysanız tekrar tekrar size şifre sormaz. Bu kimi zaman iyi bir özellik gibi gelebilir ancak ileri ki zamanlar için bazı problemlere yol açabiliyor. Uzun bir süre şifrenizi hiç girmediğiniz için telefon değiştirdiğiniz yada format attığınızda Snapchat şifrenize ihtiyacınız oluyor ancak uzun süre hiç girmediğiniz için unutuyorsunuz.

Bu gibi durumlarda unuttuğunuz şifrenizi öğrenmek için Snapchat şifremi unuttum konusundan tüm detaylı bilgileri öğrenerek şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Snapchat Uygulamasını ve Hesabını Silme

Snapchat uygulamasını yeteri kadar kullandığınızı yada tam olarak size uygun olmadığınız düşünüyorsanız hesabınızı silebilirsiniz. Snapchat uygulamasını silmek için öncelikle normal bir tarayıcıdan ve mobilden giriş yapmanız gerekiyor. Bundan dolayı genellikle kullanmak için Chrome tarayıcısını öneriyoruz. Gerekli uygulamayı edindikten sonra Snapchat hesap silme sayfasından gerekli detayları öğrenip hesabınızı silebilirsiniz.

Hesabınızı sildikten sonra artık uygulamaya da ihtiyacınız yok demektir. Bundan dolayı uygulamayı silmek için yapmanız gereken şey:

Android için; Ayarlar > Uygulamalar > Snapchat uygulamayı sil seçeneğini takip edin.

iOS için; Uygulamayı bulun ve üzerine basılı tutun. İkonun üzerinde çıkan çarpı işaretine basın ve uygulamayı silin.

Evet arkadaşlar bu konumuzda sizlere Snapchat nasıl kullanılır hakkında detaylı bir anlatım yaptık. Eğer aklınızda sorular var ise yorum atarak bizlere sorabilir ve yardım isteyebilirsiniz.

Yorum yap