Sosyal Medya Uygulamalarının Büyüme Oranları Açıklandı

Konuya puan ver!

İnternet denildiğinde artık hepimizin aklına sosyal medya gelir oldu. Özellikle gençler internet paketlerinin tamamını sosyal medya siteleri ve uygulamaları için harcamaktadır. Buna göre hangi sosyal medya sitesi ve uygulamasının ne derece büyüme gerçekleştirdiğine yönelik raporlarda kamuoyuna duyurulmaya devam ediyor. Sosyal medya uygulamalarının büyüme oranları açıklandı.

Yeni yayımlanan raporlardahangi sosyal medya uygulamasının yüzde kaç büyüme gösterdiği ve geçtiğimiz seneye oran ile durumun ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmaktayız. Peki Facebook, Twitter, Snapchat ve Instagram uygulamalarının büyüme oranlarında son durumlar nedir.

Facebook Değer Kaybediyor!

Bir dönemlerin en meşhur sosyal medya sitesi ve uygulaması olan Facebook şu aralar giderek değer kaybetmeye devam ediyor. Facebook üreticileri bu duruma dur demek için çabalıyor ancak malesef henüz amaçlarına ulaşamadılar.

Facebook için yayımlanan verilere göre ilgili sosyal medya sitesinin 2 milyar civarı üyesinin olduğu belirtildi ancak geçtiğimiz seneye göre kullanım oranında yüzde 3,4’lük düşüşün meydana geldiği öğrenildi. Ancak Facebook artık 25 yaşından küçüklerin pek tercih etmediği ve genel olarak yaşlıların yani olgun kitlenin tercih ettiği bir platform haline gelmiş.

Parlayan Uygulamalar Hangileri

Peki yayımlanmış olan raporda parlayan uygulamalar hangileri? Tabi ki Instagram ile Snapchat. Facebook sahibi olduğu Facebook uygulaması, Messenger, Instagram ve WhatsApp’a hikayeleri eklemesi ile Snapchat’in önünü ciddi oranda kesti ve Snapchat’in büyüme oranında ciddi bir yavaşlama meydana geldi ancak yine de Snapchat’in büyüme oranı Instagram ile kafa kafaya vaziyette. Ortalama olarak Instagram ve Snapchat’te yüzde 15 – 20’lik bir büyümenin olduğu görülmektedir.

Bir dönemlerin battık, batıyoruz sosyal medya sitesi olarak bilinen Twitter’da halen bir gelişme yok ve kullanıcılar Twitter’i giderek bırakmaya devam ediyor. Bundan yıllar sonra Twitter büyük ihtimal unutulmuş dahi olacaktır.

Peki uygulamaların kullanıcı sayıları ne durumda? Yayımlanan rapora göre Snapchat’in günlük 175 milyona yakın kullanıcısının, Instagram’ın 700 milyon ve Facebook’un ise 2 milyarda civarında kullanıcısının olduğu belirtildi. Facebook 11 yaşından küçük çocuklar için halen oldukça çok tercih ediliyor ancak 12 – 24 yaş arası gençler için bir türlü cazip gelemedi. Eğer ileride videolardan para kazanma özelliği aktif olursa bir nebze Facebook daha çekici olabilir.

Yorum yap