Sosyal Medyanın Ruh Sağlığını Bozduğu Tespit Edildi!

Konuya puan ver!

Günümüzde genci yaşlısı neredeyse herkes sosyal medya kullanıyor. Sosyal medya kullanımının artması internet tüketimini bir hayli yükseltirken kişilerin telefonda ve bilgisayar başında geçirdiği süreyi de artırdı. Her ne kadar sosyal medya aracılığı ile eğlenceli vakitler geçirdiğimizi düşünsek de sosyal medyanın ruh sağlığını bozduğunu biliyor musunuz? Amerika Birleşik Devletinde yapılan bir testte sosyal medyanın ruh sağlığını bozduğu tespit edildi.

Sosyal medya aracılığı ile eğlenceli zamanlar geçirip boş vakitlerimizi değerlendirmeye çalışsak da aslında eğlenceden daha çok kendi hayatımıza ediyor ve ruh sağlığımızı bir hayli yıpratıyoruz. Amerika Birleşik Devletinden yapılan inceleme de sosyal medyanın önemli zararlarının olduğu söylendi. Buna göre sosyal medyanın ruh sağlığını bozduğu tespit edildi. Peki sosyal medyanın ruh sağlığına ne gibi zararları bulunuyor? Yapılan testin detayları nelerdir.

5 Bin Kişi Üzerinde Denemeler Yapıldı

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan testte toplam 5 bin kişinin test edildiği ve bu kişilerin 2013, 2014 ile 2015 yılları arasında ki tutumları ele alınmıştır. Detaylı bir şekilde yapılan araştırmalar sonucunda sosyal medyanın ruh sağlığını bozduğu öğrenildi.

Buna göre kişilerin sosyal medyadaki arkadaşlarının sayısı, beğeni sayısı, sosyal medyada geçirdiği süre sayıları ve normal arkadaşlarına olan tutumları ele alındı. Sosyal medya da çok fazla vakit geçiren bir kişinin gerçek hayattaki arkadaşlarına olan bakışının önemli derecede değiştirdiği ve ruh sağlığını bozduğu ifade etti.

Ruh Sağlığı Değişiyor!

Sosyal medya da çok fazla vakit geçiren kişilerde farklı sonuçlar elde edildi. Buna göre çok sayıda insan hayatı değersiz kılındı ve kimseye ihtiyacım yok bakışı bir hayli yükseldiğinden dolayı kişilerin gerçek arkadaşlarına kötü davrandığı saptandı.

Sosyal medyada kişiler çok kolay bir şekilde arkadaş bulabildiği için çevresini hızlı geliştirmekte bu sebepten dolayı reel ortamdaki arkadaşlarından çok çabuk vazgeçebildiği ancak sonradan pişmanlık duyduğu görülmektedir. Özellikle sosyal medya insanların ruh sağlığını bozduğu gibi düşünce yapısını da değiştirebilmektedir. Buna göre kişinin düşüncesi, kültürü, hareketleri de sosyal medya kullanım oranına göre bir hayli yükselmektedir. Yani eğlenceli olarak geçirdiğimiz düşündüğümüz sosyal medya aslında bizlerin ruh sağlığını derinden etkiliyor.

Yorum yap