Tarihin İzinde “Beykoz 2021 Sempozyumu” Başladı

İstanbul’un en köklü ilçeleri arasında yer alan Beykoz’un tarihi, bugünü ve geleceğinin, geniş ve bilimsel bir perspektifle ele alınacağı “Beykoz 2021 Sempozyumu” (19-20 ve 21 Kasım) başladı.

  • 20 Kasım 2021
  • Tarihin İzinde “Beykoz 2021 Sempozyumu” Başladı için yorumlar kapalı
  • 408 kez görüntülendi.
Tarihin İzinde “Beykoz 2021 Sempozyumu” Başladı

İstanbul’un en köklü ilçeleri arasında yer alan Beykoz’un tarihi, bugünü ve geleceğinin, geniş ve bilimsel bir perspektifle ele alınacağı “Beykoz 2021 Sempozyumu” (19-20 ve 21 Kasım) başladı.  Alanında uzman 76 akademisyenin bilimsel tebliğler sunacağı sempozyum ilçe tarihine dair bilinmeyenleri gün yüzüne çıkaracak.   

Beykoz Belediyesi tarafından yerel yönetim hizmetlerinin geliştirilmesi, ilçe sakinlerinin tarihi ve çağdaş gelişmeler hakkında bilgilendirilmesi, ilçenin kalkınmasına dair potansiyel imkânların tespiti amacıyla düzenlenen sempozyum, kurumun ilçe sakinlerinin mutluluğuna odaklanan vizyonuna da katkı sunacak. 

İlki 2019 yılında başlatılan sempozyumlar serisinin 3. ve son halkası olan buluşma akademi dünyası, kültür ve eğitim camiası ile sivil toplum kuruluşlarının dikkatini bir kez daha ilçeye çekecek. 

Osmanlı Belgeleriyle Boğaziçi ve Beykoz  

Tarihten edebiyata, mimariden, ekonomi ve ziraate farklı disiplinlerden 76 bilim insanının, 17 farklı oturum başlığında 72 tebliğ sunacağı sempozyumda irdelenecek konular ilçenin tarihi ve çağdaş şehir kimliğini oluşturan eşsiz su yolu “Boğaziçi” ana temasında ele alınacak.

Osmanlı arviş belgeleri ışığında ilçenin geçmişi, bugünü ve yarınını aydınlatacak buluşmada, Boğaziçi ekseninde, insan-mekân- üretim, yerleşme tarihi, demografi, istihdam, ekonomi, kültürel miras ve edebiyat gibi pek çok başlık akademik bakış açısıyla konuşulacak.

Çevrimiçi Yayın 

Salgın koşullarına uygun olarak salonlara kısıtlı izleyicinin alınacağı sempozyumda yer alan tüm oturumlar kurumun sosyal medya (twitter, instagram ve youtube) hesaplarından canlı olarak takip edilebilecek. 

Beykoz 2021 Sempozyumu, Sanat Tarihçisi Doç. Dr. Sedat Bornovalı’nın moderatörlüğünde, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Prof. Dr. Önder Küçükerman, Prof. Dr. Zeynep Tarım, Dr. Sinan Genim ve  Dr. Olcay Aydemir’in konuşmacı olarak katıldığı Açılış Oturumu’yla başladı. 

Sempozyum Tertip Heyeti Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun: “Boğaziçi’ne Odaklanacağız”   

Açılış konuşmasında Beykoz’a bu yıl Boğaziçi ekseninde farklı konularla odaklanacaklarını söyleyen Sempozyum Tertip Heyeti Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun: “İlk sempozyumda Beykoz’un daha ziyade tarihine odaklandık, bir kazı hareketi oldu. İkincisinde işin iktisadi yapısı, sanayileşme süreci ve sosyolojisine odaklandık. 2021 Sempozyumu’nda ilçenin Boğaziçi ile ilişkisine odaklanmak istedik. İstanbul’da en uzun sahili var Beykoz’un, onunla hayat bulması var. Yuşa makamından başlayarak en eski çağdan bu yana Beykoz’un hep bu suyoluyla ilişkisi söz konusu. Beykoz İstanbul’un hayatiyet ve oksijen alanı. Beykoz ormanlarına çevresine ve sürdürülebilirliğine odaklanmak istedik. Tarım konusunu da kurcalayacağız. Sanayileşme sonrası istihdam kaybı ve buranın harekete geçirilmesi noktasında ve turizme odaklandık. Birazda edebiyat ve gündelik hayat okumaları üzerinden Boğaziçi kültürüne odaklandık.  Çok güzel ve verimli bir sempozyum diliyor, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın olmak üzere, sempozyuma omuz veren ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Beykoz Halkının Mutluluğunu Arzu Ediyoruz” 

Sempozyumla ilçe halkının mutluluğunu amaçladıklarını vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Bu sempozyumla biz sadece kapağı araladık. Altta bir hazine var. Bu bilgilere sahip olmak,  yaşamı kolaylaştırmak, insanlarımızı mutlu ve huzurlu kılmak adına önemli değerler. Beykoz halkı huzurlu olsun, mutlu olsun, zengin olsun, güzel bir ortamda yaşasın   diye arzu ediyoruz. Geçmişte var olanı bugüne aktarmakla ilgili çalışmalar yapıyoruz. 105 akademisyen bir yıldır hazırlanıyor. 17 oturumda, 76 konuşmacı 72 tebliğ sunacak. Bu vesileyle sempozyumun yapılmasında emeği geçen bilim kuruluna, tüm emeği geçen hocalarımıza, bize sempozyumu yapma yetkisi veren Beykoz halkına çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Düzenlenen sempozyumun halkın günlük sorunlarını çözme pratiğine rehberlik edeceğini belirten Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli ise geçmişten geleceğe bir parmak izi bırakılacağını da ifade etti.  

PROGRAM 

Sempozyum Oturumları

20-21 Kasım 2021 

Saat: 09:30-17:30 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı