TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Üst Klasman ve FGAT Temsilci Semineri'ne katıldı

Türkiye Futbol Federasyonu Temsilciler Kurulu tarafından düzenlenen 2022-2023 Futbol Sezonu Üst Klasman, Federasyon Güvenlik ve Akreditasyon Temsilcileri (FGAT) Devre Arası Semineri bugün başladı.

  • 14 Aralık 2022
  • TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Üst Klasman ve FGAT Temsilci Semineri'ne katıldı için yorumlar kapalı
  • 231 kez görüntülendi.
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Üst Klasman ve FGAT Temsilci Semineri'ne katıldı

Türkiye Futbol Federasyonu Temsilciler Kurulu tarafından düzenlenen 2022-2023 Futbol Sezonu Üst Klasman, Federasyon Güvenlik ve Akreditasyon Temsilcileri (FGAT) Devre Arası Semineri bugün başladı.

 Riva’da düzenlenen seminere Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başkan Vekili Murat Aksu, Yönetim Kurulu Üyeleri Müslüm Özmen, İdil Karademirlidağ Suher, Talat Papatya, Murat Şahin, Genel Sekreter Kadir Kardaş ile Temsilciler Kurulu Başkanı Gökhan Özsavaş, Kurul Üyeleri ve temsilciler katıldı. 

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi seminerde yaptığı konuşmada, “Sizler TFF adına görevli olduğunuz müsabakalarda stat içi ve stat dışı, müsabaka öncesi, esnası ve sonrasında organizasyonlarının talimatlara uygun işleyişini denetleyip raporluyorsunuz. Oldukça önemli ve kritik bir sorumluluğa sahipsiniz. Burada mevzu bahis olan konu insan hayatı. Yasak olan yabancı maddelerin stadyuma alınmaması, taraftarların güvenli şekilde maçı izlemelerinin sağlanması çok önemli konular. Biliyorsunuz her maçın kendi iç dinamiği var. Taraftarın heyecanı, takımlarını destekleme tavrı çok farklı. Bu dinamikleri göz önüne alarak ön bir çalışma yapmanız lazım. Karşılaşılabilecek tüm sorunları tek tek belirlemek lazım. Güvenlikle ilgili tüm birimlerle her ayrıntıyı istişare edin. Ve bu şekilde müsabakaların güvenliğini sağlayın.” diyerek temsilcilik müessesinin çok önemli olduğunu belirtti. 

“Üzücü olayların yaşanmaması için yeni düzenlemeleri hayata geçiriyoruz”

Temsilcilerden raporlarını titizlikle hazırlamalarını isteyen TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Sizlerin raporları Hukuk, Disiplin ve Tahkim kurullarına gidiyor. Bu kararlar bazen küçük bazen büyük etkiler yaratıyor. Bu raporların oldukça ayrıntılı ve hataya yer bırakmayacak titizlikte hazırlanmasını bekliyoruz. Biz göreve gelirken güveni, adaleti, şeffaf olmayı, eşitliği tahsis edeceğiz demiştik. Bunu göz önüne alarak hareket etmeliyiz. Maçın sonucu ne olursa olsun bizim için en önemli konu insan hayatı. İzmir’de hepimizi oldukça üzen olaylar yaşadık. Bundan sonra böyle olaylar yaşanmaması için yeni düzenlemeler hayata geçiriyoruz. Böyle bir şeyin bir daha olmasını istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.  

 

 “Temsilci atamalarında da kriterler oluşturmaya çalışıyoruz”

 

Başkan Mehmet Büyükekşi, şöyle devam etti: “Sistemlerimizi dijitalleştiriyoruz. Raporlarınızın tamamını dijital olarak FYS’ye girilebilir hale getirdik. Eskiden raporlar müsabakanın ertesi günü öğlen 12’ye kadar ancak girilebiliyordu. Bugün maç organizasyonu bitiminden sonra en geç 2 saat içinde rapor sisteme kaydediliyor. Hakem atamalarında olduğu gibi temsilci atamalarını da algoritmayla yapmak için çalışmalarımız var. Buna ilaveten; aday kadroya alınacak yeni temsilcilerde bazı kriterleri yeniledik. İngilizce mecburiyeti getirdik. Master, doktora varsa ilave puanlar verdik. Şeffaf şekilde süreci yürüttük. Önceden ilan ettik. 3 gün boyunca başvurular açık kaldı. Adaylar online başvuru yaptılar. Başvuruda doldurulması gereken 9 maddeyi puanladık. Belirli bir puan üzerinde olanları sınava çağırdık. Yabancı dil, psikoteknik analiz, kendini ifade edebilme, bilgisayar kullanabilme, spor ve futbol kültürüne hâkimiyet gibi alanlarda sınava tabii tuttuk. Tüm sınavları geçen 43 yeni klasman temsilcimiz aramıza katıldı. İnşallah önemli katkı sağlayacaklarını düşünüyoruz.” 

 

“Kötü tezahüratları duymak da görmek de okumak da istemiyoruz”

 

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi stadyumlardaki çirkin ve kötü tezahüratların son bulmasını istediklerini de belirterek, “Yine üzerinde çalıştığımız bir diğer konu; küfürler ve hakaretler… Raporlarda müsabaka esnasında edilen küfürlerin artık açıkça yazılmasına gerek kalmayacak. Müsabakalarda edilen küfürleri numaralandırıp numara koduyla rapora yazılmasını sağlayacağız. Artık küfür ve kötü söylemleri duymak da yazmak da okumak da istemiyoruz. Ne de sizler yazın istiyoruz. Stadyumlarda taraftarların ailecek keyifle maç izleyebileceği bir ortam yaratmak istiyoruz. Onun için Fair Play Kurulu kurduk. Burada en iyi oyuncu, takım, teknik direktör, taraftar seçmiyoruz, en centilmenini seçiyoruz. Çocuk ve kadın taraftarların tribündeki sayısını arttırma hedefimiz var. Bunun için hedefimiz küfürsüz, sahaya yabancı madde atılmayan bir ortamı oluşturmak. Emniyet Genel Müdürlüğü ile de iletişim halindeyiz. Bundan sonra bütün stadın içine giren ambulanslar ve itfaiye araçları da mutlaka aranacak. Biz elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Lütfen siz de elinizden gelen çabayı gösterin. Önemli olan bu huzur ortamını sağlayabilmek için gerekli önlemleri almak ve raporu titizlikle yazmak” diye konuştu. 

 

“Kadın temsilci sayısının artmasını istiyoruz”

 

Üst klasman, federasyon güvenlik ve akreditasyon ve klasman temsilci sayısının 321 olduğunu vurgulayan Mehmet Büyükekşi, “Bu 321 temsilcimizin ise sadece 3’ü kadın. Göreve geldiğimizden ilk günden itibaren yönetim kurulumuzda 2, atadığımız tüm kurullarda da en az 1 kadın üye atadık. İnşallah aramızda daha fazla kadın temsilci görürüz. TFF olarak kadın kurul üyelerinin, kadın temsilcilerin, kadın oyuncuların, kadın hakemlerin, kadın taraftarların, futbolla ilgilenen kız çocuklarının sayısını artırmak istiyoruz. Bu nedenle kadın temsilci sayısının çoğalması için çalışmalar yapacağız.” açıklamasını yaptı.

 

“Sizler müsabakalarda TFF’yi temsil ediyorsunuz”

 

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Sözlerime son verirken, klasman temsilciliğinden üst klasman ve federasyon güvenlik ve akreditasyon temsilciliğine yükselen 36 temsilcimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Sizler her müsabakada TFF’yi temsil ediyorsunuz. En iyi şartlarda en güzel şekilde en iyi imkanlarla görevinizi yapmanız gerekiyor. Birlik ve beraberlik içerisinde hep beraber daha çok çalışarak Türk futbolunun marka değerini arttıracağımıza inanıyorum. Adil, şeffaf olursak, güveni ve eşitliği tahsis edersek ve seyirci olaylarını minimuma indirirsek marka değerine katkıda bulunmuş oluruz. Temsilciliğin de çok zor bir görev olduğunun farkındayız. Canla başla çalışacağınızı biliyorum. Sizler bizleri temsil ediyorsunuz, o yüzden de sizlere güvenimiz tam. Şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar diliyorum.”

 

Temsilciler Kurulu Başkanı Gökhan Özsavaş da yaptığı açılış konuşmasında yeni sezonda yapılacak çalışmaları anlatarak temsilcilere başarı dileğinde bulundu.    

Seminerin ilk gününde; Prof. Dr. Orhan Tatar “Afet Risk Azaltma Çalışmaları ve Türkiye Deprem Tehlike Haritası”,  Temsilci İşleri Koordinatörü Baki Şahin “Talimat Değişiklikleri, Rapor Hataları”, Temsilci İşleri Müdür Yardımcısı Sadık Yıldırım “Dijital Rapor Tanıtımı” hakkında bilgilendirmede bulundu. Tüm temsilcilerin iki aşamalı psikoteknik testlere tabi tutulmasının ve grup çalışmalarının ardından seminerin ilk günü tamamlandı. 

Üst Klasman, Federasyon Güvenlik ve Akreditasyon Temsilcileri Semineri 15 Aralık 2022 Perşembe günü eğitim programları ve yazılı sınavla sona erecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı