TKP’nin Kartal mitinginde binlerce emekçi bir aradaydı

Emekçiler, yurtseverler, laikliği savunanlar Türkiye Komünist Partisi’nin İstanbul’da düzenlediği mitingde buluştu.

  • 14 Eylül 2021
  • TKP’nin Kartal mitinginde binlerce emekçi bir aradaydı için yorumlar kapalı
  • 421 kez görüntülendi.
TKP’nin Kartal mitinginde binlerce emekçi bir aradaydı

Emekçiler, yurtseverler, laikliği savunanlar Türkiye Komünist Partisi’nin İstanbul’da düzenlediği mitingde buluştu. “Erteleme, oyalanma, azıyla yetinme! Şimdi sosyalizm zamanı” sloganıyla düzenlenen mitingde büyük coşku vardı.

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan ile Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun konuşma yaptığı mitingde tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, şair Tuğrul Keskin, sanatçı Gülcan Altan, oyuncu Levent Ülgen, Los Obreros ve Yapıcılar müzik grupları sahne aldı.

TKP Genel Sekreteri Okuyan konuşmasında işçi sınıfı iktidarı hakkında söylenen yalanlardan ve iktidara geldiğinde aslında neler olacağından söz etti.

"İşçilerin iktidarında kimse ellerini açıp şov yapamayacak"

Okuyan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Türkiye’de iktidara geldiğimizde, işçi sınıfı iktidara geldiğinde sömürü yasak olacak… Savaş propagandası yasak olacak, ırkçılık yasak olacak. Bütün sanayiyi, akarsuları, yeraltı yerüstü zenginliklerimizi, kıyılarımızı, bankaları devletleştireceğiz, toplumun malı olacak. Emperyalist kurumlardan çıkacağız, yabancı askerler defolup gidecek. Din işleri siyasetten ayrılacak, insanların ibadetine kimse dokunmaz ama siyasette kimse ellerini açıp şov yapamayacak.

Komünistler sizin elinizden evinizi, arabanızı alacak diyorlar. Yalan. Komünistler diyor ki herkesin evi olacak, insanca yaşayacağı evi olacak. Ama 50 tane evi olan da kusura bakmasın, onları kira toplama zahmetinden kurtaracağız. Soracağız… NATO’dan çıkacak mısınız? ABD üsleri ve yabancı askerler yollanacak mı? Bizim yanıtımız belli, defolup gidecekler.

"Yurtseverlerin, emekçilerin, laiklerin sesi daha gür çıkacak"

"Laiklik… Zorunlu din dersleri kalkacak mı? Ellerini havaya kaldırıp din istismarcılığı yapan, dualarla devlet yönetenler yargı açılışında elleri havaya kaldıranlar yargılanacak mı? Sorularımız açık, lafı eveleyip gevemelesinler. Biz imam hatipleri kapatacağız. Hiç kimsenin çocuğu din eğitimi almaya zorlanamaz, laiklik bunu gerektirir. Bunlar din düşmanı diyorlar. Türkiye Komünist Partisi’nde başı açık kapalı yoldaşlarımız var. Çünkü biz din istismarı yapmayız. Biz özgürlüklere gerçekten sahip çıkanlarız, komünistleriz.

Türkiye Komünist Partisi bundan bir süre önce yalnız olmadığımızı biliyoruz diye bir cepheleşme çağrısı yaptı. Sömürüye, emperyalizme, dinciliğe karşı olmak, bağımsızlıktan, emekten ve laiklikten yana olmak. Bunları savunan yalnız biz değiliz, dostlarımız var. Onlar da burada, onlara da merhaba. Biz elbirliğiyle sizlerden alacağımız güç ve enerjiyle Türkiye’de üçüncü bir cepheyi kuracağız. Türkiye’de yurtseverlerin, emekçilerin, laiklerin sesi daha gür çıkacak. Yalnız olmadığımızı biliyoruz, yalnız yürümeyeceğiz."

Türkiye Komünist Partisi’nin 101. kuruluş yıl dönümünün de kutlandığı mitingde laiklik, yurtseverlik ve eşitlik vurguları öne çıktı. AKP’nin gerici ve piyasacı politikalarının eleştirildiği mitingde, aynı zamanda Millet ittifakı ve Cumhur İttifakı dışında üçüncü bir cephe olarak sosyalizm seçeneği gündeme getirildi.

Emekçiler Kartal'da omuz omuzaydı

Mitinge haklarını alamayan Bakırköy Belediyesi işçileri, Cargill işçileri, Dudullu OSB işçileri, kafe-bar işçileri, Carrefour işçileri ve daha pek çok emekçi pankartlarıyla katıldılar. Ücretsiz HPV aşısı kampanyası yürüten ve yangınlar esnasında kendi ürettikleri merhemleri afet bölgelerine ulaştıran boyun eğmeyen ilaç emekçileri de pankartlarıyla miting alanındaydı.

Şair Ataol Behramoğlu ve Yunanistan Komünist Partisi de TKP'nin Kartal mitingine dostluk mesajlarını gönderdiler. YKP, TKP'nin kuruluşunun 101. yıl dönümünü kutlayarak, mitinge katılanları selamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı