Tüketici özel markalı ürünlere yöneldi PL cirosu 2021’in 9 ayında yüzde 30 arttı

Özel markalı ürünler sektörü iki yıl aranın ardından PLAT Derneği’nin düzenlediği 6.

  • 25 Kasım 2021
  • Tüketici özel markalı ürünlere yöneldi PL cirosu 2021’in 9 ayında yüzde 30 arttı için yorumlar kapalı
  • 397 kez görüntülendi.
Tüketici özel markalı ürünlere yöneldi PL cirosu 2021’in 9 ayında yüzde 30 arttı

Özel markalı ürünler sektörü iki yıl aranın ardından PLAT Derneği’nin düzenlediği 6. Private Label Zirvesi’nde bir araya geldi. Pandemide rafları boş bırakmayarak kahraman sektörler arasına adını yazdıran Private Label sektörüne yönelik değerlendirmeler, araştırmalar ve sorunların masaya yatırıldığı zirve, perakende sektörünün tüm paydaşlarını ve sektörün önde gelen firmalarını buluşturdu. Zirvenin açılış konuşmasını yapan PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer; “Değişken ekonomi sektörümüzü zora soksa da kaliteli ve uygun fiyatlı üretime devam edeceğiz” dedi.      

 

PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği, pandemi nedeniyle 2020 yılında yapılamayan 6. Private Label Zirvesi’ni 24 Kasım 2021 tarihinde Kurtköy Crowne Plaza Otel’de düzenledi. Bu yıl, “Fark Var” temasıyla hayata geçirilen 6. Private Label Zirvesi, üretici ve tedarikçi firmalardan ulusal ve yerel perakende zincirlerinin temsilcilerine kadar sektörün önemli isimlerini bir araya getirdi. 

 

PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, 6. Private Label Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Pandemi gibi zorlu bir süreçten sonra değerli paydaşlarımızla fiziksel olarak bir araya gelmekten çok mutluyuz. Herkesin “evde kal” çağrısı yaptığı bir dönemde bizler “işe gel” çağrısı yaptık. Sağlık çalışanlarından sonra fedakârca çalışan gıda, hijyen, temizlik ürünleri başta olmak üzere üretici firmalarımız ve marketlerimizi yürekten kutluyorum. Onların bu gayretleri sayesinde dünyanın birçok ülkesinde market rafları boş kalırken Çin’den sonra rafları boş kalmayan ikinci ülke olduk. Bu çok önemli bir başarı. Özel markalı ürünler sektörümüzün gelecek vizyonu açısından önemli katkılar sunduğuna inandığımız 6. Private Label Zirvemize bu yıl “Fark Var” teması ile düzenledik. Perakende sektöründeki yerini her yıl daha da sağlamlaştıran ve tüketicilerin güvenini kazanan özel markalı ürünler sektörümüz büyümesini sürdürüyor. NielsenIQ verileri de 2019 ve 2020 yıllarında olduğu gibi Private Label ürünlerin Hızlı Tüketim Ürünleri pazarındaki payını artırdığını gösteriyor. Tüketiciye yüksek kaliteyi uygun fiyata sunan özel markalı ürünlerin oranını nasıl artıracağımıza ve bu sektörü nasıl büyütebileceğimize odaklanmamız gerekiyor. Özellikle içinde bulunduğumuz bu zor zamanlarda Private Label ürünler tüketiciye nefes aldırıyor. Değişken ekonomi sektörümüzü zora soksa da kaliteli ve uygun fiyatlı üretime devam edeceğiz” 

 

Tüketiciler kendi markası olan marketleri daha fazla tercih ediyor

 

PLAT 6. Private Label Zirvesi’nin sabah oturumu PLAT Başkanı M. İmer Özer’in açılış konuşmasının ardından NielsenIQ Türkiye Genel Müdürü Didem Sekerel Erdoğan ve NielsenIQ Türkiye Perakende Hizmetleri Direktörü Serhat Sükan’ın “Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı – Private Label Trendleri” başlıklı sunumu ile devam etti. NielsenIQ Perakende Paneli verileri, her 5 alışverişçiden 1’inin önceki yıla kıyasla daha fazla market markalı ürün satın aldığını ortaya koydu. Ayrıca NielsenIQ Türkiye Genel Müdürü Didem Sekerel Erdoğan, alışverişçilerin mağaza seçiminde; ürün çeşitliliği, fiyat/performans, kalite, erişilebilirlikten sonra kendi market markaları olmasının önemli bir tercih sebebi olduğuna dikkat çekti. 

 

Private Label cirosu 2021 yılının 9 ayında yüzde 30 arttı

 

NielsenIQ verilerine göre; Private Label cirosu 2021 yılının 9 aylık döneminde 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterirken sigara ve alkol hariç toplam Hızlı Tüketim Ürünleri (HTÜ) pazarındaki ciro payı yüzde 22’ye yükseldi. Private Label ürünlerin ana kategorilere göre büyüme performanslarına bakıldığında, bu dönemde en yüksek ciro büyümesi yüzde 30 artış ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler ile Ev Temizlik&Diğer kategorilerinde gerçekleşti. Kişisel Bakım kategorisinde de Private Label ürünlere artan ilgi bu alanda ciro artışını yüzde 29’a taşıdı.  

 

Gıda ve Alkolsüz İçecekler grubundaki Private Label ürünlerin sigara ve alkol hariç toplam Hızlı Tüketim Ürünleri (HTÜ) pazarındaki ciro payı yüzde 22,5 olurken Ev Temizlik&Diğer kategorisinde PL payı yüzde 20,1; Kişisel Bakım Ürünleri kategorisindeki PL ürünlerinin payı ise yüzde 20,2’ye ulaştı.

 

PLAT 6. Private Label Zirvesi birbirinden değerli isimleri ağırladı

 

Horizon Danışmanlık Genel Müdürü Eser Erginoğlu, son dönemde dünya gündeminde önemli yer tutan AB Yeşil Mutabakatını kapsayan “2050 – Net Sıfır’a Doğru” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Üsküdar Üniversitesi Nöropazarlama Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Canan’ın ‘insan nedir’ sorusu üzerinden geçmişten bugüne insanın değişimine dair özet görüşleriyle devam eden sabah oturumunun son konuşmacısı olan LEAD Network Türkiye Başkanı Aysun Zaman ise “Yönetimde Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” başlıklı sunumunda kadınların iş dünyasındaki yerine verilerle değinerek daha fazla kadın iş gücüne ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı.

 

Perakende sektörünün merakla beklenen buluşmasında öğleden sonra gerçekleştirilen ilk oturumda; BİM COO’su Galip AykaçMigros CMO’su Ekmel Nuri BaydurA101 Satınalma ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Aziz Şahin birer konuşma gerçekleştirdi. 

 

6. Private Label Zirvesi’ni düzenleyen PLAT Derneğine teşekkür eden BİM COO’su Galip Aykaç şunları söyledi; “Dünyanın her ülkesinde Private Label vardır ve diğer markalı ürünlerle yan yana satılmaktadır. Avrupa’da PL’nin payı yüzde 40’ın üzerinde. Private Label ürünler kalite, fiyat ve ulaşılabilirliği ile herkesin, her kesenin dostudur. Bu ürünlerin üretim ve satışını hep beraber desteklemeliyiz.” 

 

BİM COO’su Galip Aykaç’tan sonra sahneye gelen Migros CMO’su Ekmel Nuri Baydur, Migros’un perakende sektörüne yönelik sunduğu hizmetler ve yenilikler hakkında bilgiler verdi. Müşterisine seçme şansı sunan Migros’un her yerde olduğunun altını çizdi. 2020 yılı ve sonrasındaki trendlere de yer verdiği konuşmasında artık daha çok insanın Private Label ürün tükettiğini gözlemlediklerini söyleyen A101 Satınalma ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Aziz Şahin ise; 2022 ve 2023’te de A-101 mağazalarında Private Label ürün çeşidinin artmaya devam edeceğini dile getirdi.   

 

Enerjisi hiç düşmeyen zirvenin son oturumunun konuşmacıları Perakende Deneyimi Uzmanı Cennet Melis Uslukılınç ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş oldu. Marketlerde Private Label ürünlere daha fazla yer açılması çağrısında bulunan Prof. Dr. Özgür Demirtaş; “Private Label enflasyon törpüleyici bir sektördür. Market raflarında daha fazla Private Label ürüne yer açılması sosyal bir olaydır. Çünkü PL ürünler özellikle dar gelirli vatandaşlar için çok önemli” dedi.  

 

Tüm gün süren Zirve’ye ünlü sanatçı Nil Karaibrahimgil, konuşması ve şarkılarıyla renk kattı.     

 

Pınar Altuğ Atacan’ın sunuculuğunda çok değerli isimlere ev sahipliği yapan 6. Private Label Zirvesi’ne; Aksan Kozmetik, Atak Turizm, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Kenton, Lider Kozmetik, Sapro Temizlik Ürünleri, Seluz Kimya, Serdar Plastik Altın Sponsor; Bileşim Kimya, Brenntag Kimya, GEBKİM Gümüş Sponsor; Özler Plastik, Sanifoam Sünger, Sarten Ambalaj, Şimşek Plastik Bronz Sponsor; Kahve Dünyası, Oğuz Gıda, Pure Black, Tayaş Gıda, Yayla Agro İkram Sponsoru; Rebul Hijyen Sponsoru; Anadolu Sağlık Merkezi ise Sağlık Sponsoru olarak destek verdi. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı