Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu’ndan Kamuoyu duyurusu

Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu’n düzenlediği toplantıyla ilgili bir kamuoyu duyurusu paylaşıldı.

  • 17 Ağustos 2021
  • Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu’ndan Kamuoyu duyurusu için yorumlar kapalı
  • 558 kez görüntülendi.
Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu’ndan Kamuoyu duyurusu

Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu’n düzenlediği toplantıyla ilgili bir kamuoyu duyurusu paylaşıldı. Duyuruda şu ifadeler yer aldı;

Bartın, Kastamonu ve Sinop illerimizde meydana gelen sel felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. 

Birliğimiz Yönetim Kurulu, 16 Ağustos 2021 tarihinde Olağanüstü toplanmış olup 11.08.2021 tarihinde Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta meydana gelen sel ve su baskınlarının yol açtığı hasarlara ilişkin, tazminat ödeme sürecinin hızlandırılarak mağduriyetin bir an önce giderilmesi adına gelişmeleri değerlendirmiştir. 

Toplantıda takdiri üyelere ait olmak üzere tavsiye niteliğinde aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Bu kapsamda;

  1. Zararların bir an önce giderilebilmesi, sektöre yönelik oluşabilecek olumsuz algının önlenebilmesi ve yaşanan olağan üstü durum göz önüne alınarak, hasar tazmin sürecinin hızla işletilebilmesi adına, evrak temin sürecinde sigortalılara gerekli kolaylığın sağlanarak sürecin hızlandırılması tavsiye edilmektedir.

 

  1. Oluşan zararın kapsam dahilinde olduğu tespit edildikten sonra izlenmesi gereken hasar prosedürleri sonuçlanana kadar şirketlerin kendilerinin belirleyecekleri bir oranda avans ödemesi yapılması tavsiye edilmektedir.

 

Bu tavsiyeler çerçevesinde, sigortacılık sektörü ilgili tüm paydaşlarla işbirliği ve sağduyu içinde, gücünü, tecrübesini ve kaynaklarını ülkemizin menfaatleri doğrultusunda en verimli şekilde kullanarak ekonomik faaliyete destek vermeye devam edecektir.

 

Bilgilerinize sunarız.

TÜRKİYE SİGORTA, REASÜRANS VE          

EMEKLİLİK ŞİRKETLERİ BİRLİĞİ

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı