Türkiye Twitter’a 150 Bin TL Para Cezası Kesti!

Twitter yapılan uyarılara rağmen “terör örgütü propagandası” yapılan içerikleri kaldırmadığı için 150 Bin TL ceza yedi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan açıklamaya göre Twitter’da bulunan içeriklerin terör örgütünü öven , halkı nefrete büründüren ve kışkırtıcı olduğundan dolayı 150 Bin TL ceza verdi. Açıklamanın dip notlarından bir tanesi yapılan uyarılara rağmen içeriklerin kaldırılmamış olması.

Ceza ise 5651 sayılı kanunun İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu’nun 8/A maddesine dayandırılarak kesildi. Twitter’a uygulanan bu ceza anlık olmayıp ve kendilerinin uyarılara rağmen kaldırılmayan içeriklerden sorumlu tutularak bu cezayı aldığı belirtiliyor.

Ceza işlemi ise 27 Kasım’da işleme koyuldu ve ilgili Twitter birimlerine iletildi. Verilen para cezası eğer ödenmezse artık işi Maliye Bakanlığı devralacak.

twitter

Tabi akla gelen ilk soru ise Twitter eğer bu cezayı ödemezse ve işler çıkmaza girerse sonucun ne olacağında. Yani Twitter’ın tekrardan erişime kapatılıp katılmayacağı merak konusu. Eğer para cezası ödenmezse muhtemelen yapılacak ilk yaptırımlar arasında erişime kapatılması olacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın