“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu" Pekin'de Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi liderliğinde düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları” farklı coğrafyalarda gerçekleştirilmeye devam ediyor.

  • 25 Temmuz 2023
  • “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu" Pekin'de Gerçekleştirildi için yorumlar kapalı
  • 181 kez görüntülendi.
“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu" Pekin'de Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi liderliğinde düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları” farklı coğrafyalarda gerçekleştirilmeye devam ediyor. Daha önce Londra, Paris, Milano ve Viyana’da gerçekleştirilen resepsiyonların Asya ayağının ilk durağı dün T.C. Pekin Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi.Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü vurgusuyla  gerçekleşen resepsiyonda, Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ikili ekonomik ilişkiler ve yatırım süreçleri değerlendirilirken,  Türk – Çin iş dünyasının farklı sektörlerinden temsilciler ile yuvarlak masa toplantıları ve birebir toplantılar gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü vurgusuyla dünyanın farklı noktalarında düzenlenmeye devam eden “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları”nın bir diğeri dün akşam Pekin’de Çin iş dünyasından 500’ün üzerinde yönetici ve temsilcinin katılımıyla gerçekleştirildi. T.C. Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu ev sahiplinde gerçekleşen ‘Türkiye: Your Resilient Investment Partner’ temalı resepsiyona Varlık Fonu CEO’su Arda Ermut da katıldı.

Yuvarlak Masa Toplantıları Gerçekleşti

Resepsiyon kapsamında çok önemli yuvarlak masa toplantıları da gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve dünyanın en büyük bankası olan, Çinli ICBC’nin birlikte organize ettiği toplantıya; enerji, altyapı, müteahhitlik ve otomotiv sektörlerinden 15 şirketin üst düzey yöneticileri de katılım sağladı. Toplantı da yeni yatırım fırsatları değerlendirilirken, mevcut yatırımlar da ele alındı. 

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi bir diğer önemli yuvarlak masa toplantısını da, Çin’in önemli fonlarından olan, Kuşak Yol Ülkeleri’ndeki projeleri destekleyen Silk Road Fund (SRF) işbirliği ile düzenledi. SRF’nin Yönetim Kurulu Başkanı Zhu Jun’un da katıldığı toplantıya T.C. Pekin Büyükelçisi Dr. İsmail Hakkı Musa, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Varlık Fonu CEO’su Arda Ermut’un yanı sıra 15 şirketin üst düzey yöneticileri de eşlik etti. 

Türkiye ve Çin arasındaki bağın asırlar öncesine dayandığını hatırlatan T.C. Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa“Bugün geldiğimiz noktada ise çok daha yakın ve derin işbirliklerimiz var. Bunların geliştirilmesi için de çok sayıda fırsat var. İki ülke arasındaki iş birliğini daha da güçlü bir seviyeye çekilmesi gerekiyor. Bunun için de özellikle stratejik olan enerji, yüksek teknoloji ve altyapı gibi alanlara odaklanmamız gerek. Tarih, coğrafya, teknoloji, strateji ve küresel dinamikler, iki ülkenin daha yakın çalışması için olanak sağlıyor. Önümüzdeki dönemde iki ülkenin arasındaki işbirliğinin güçlenerek artacağına inancımız tam. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin yanı sıra Pelin Büyükelçiliği ve diğer Başkonsolosluklarımızla birlikte gereken desteği vermeye her zaman hazırız” diye konuştu.

Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle Avrupa’da başlanan yatırımcı resepsiyonlarına Uzak Doğu ile devam edildiğini belirten Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, “İlk durağımız küresel ekonominin lokomotifi olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin. Türkiye ve Çin ilişkileri, asırlar öncesinde Asya’da komşu olduğumuz zamanlardan bu yana uzun bir geçmişe ve ayrıcalıklı dostluk bağlarına sahip. Bugün, Türkiye 1200’den fazla Çinli şirkete ev sahipliği yapıyor. Çinli şirketlerin son 10 yılda Türkiye’deki yatırımları 3 milyar doları aşıyor. Bu yatırımların Kuşak ve Yol Girişiminin de katkılarıyla finans, üretim, enerji, bilgi ve iletişim teknolojileri ve altyapı sektörlerinde yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı’na adım atarken, dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olma yolculuğumuzda Çinli yatırımcıları ülkemizde yatırıma davet ediyoruz.“ 

 Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Arda Ermut, Kuşak Yol Projesi’nin ekonomik ve kültürel olarak Çin-Türkiye ilişkisine olan etkisine dikkat çekerek, “Türkiye bulunduğu jeopolitik konum ve gelişmiş ulaşım ağı ile Kuşak-Yol Projesi’nde önemli bir aktör. Bu projenin devam eden etkilerini görüyoruz. Bu etkilere gelecekte daha belirgin olarak tanık olacağız” dedi. Türkiye Varlık Fonu’nun faaliyetlerinden bahseden Ermut, “İstanbul Finans Merkezi projemizle Türkiye ekonomisine ve uluslararası yatırım ortamına önemli katkılar sunmayı hedefliyoruz. İstanbul Finans Merkezi önce bölgesel, ardından da küresel anlamda sayılı finans merkezlerinden biri olacak.  Merkezi Çin’de olan ilgili şirketlerin ve bankaların İstanbul Finans Merkezi’nde yer almasının iki ülke arasındaki ilişkiye olumlu katkılar sunacak” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı