Twitter’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Konuya puan ver!

Dünyanın en çok kullanılan sosyal mecralarından Twitter’daki canlı yayın özelliği ilk çıktığı günden itibaren oldukça fazla kişi tarafından kullanılan bir fonksiyon.

140 karakterlik paylaşım sınırı uygulaması ve diğer hashtagler ile anlatılmaya çalışılan konunun sürekli farklı paylaşımlara mecbur olması Twitter’ın canlı yayın özelliğini kullanıcılarına sunmasına vesile olmuştu. Twitter, kısa ve net cümleler kurulmasını daha fazla paylaşım ve aktivite nedeniyle istemekte ve bu düşüncesinden uzun bir süre daha vazgeçeceğe benzemiyor. Bazı durumlarda (ABD Başkanı) önemli ve resmi kişiliklerin hesaplarınan yapılan paylaşımlar dahi garip kısaltmalarla birlikte paylaşılmak zorunda kalınıyordu.

Canlı yayın özelliğinin ortaya çıkmasından sonra ise kullanıcılar artık yapmak istedikleri paylaşım ile ilgili kamera karşısına geçerek söyleyeceklerini söyleyebilmekte ve bu sayede hem Twitter’ın 140 karakter sınırı hem de hashtag kirliliğinin önüne geçilmesi konularında sonuçlar daima olumlu olmakta.

Twitter Canlı Yayın Özelliği Nasıl Çalışır?

Sosyal mecralar arasındaki en ezeli rakibi Facebook’taki canlı yayın özelliğinde olduğu gibi kullanıcıların yaşanan olayları doğrudan site üzerinden paylaşmasına olanak sağlayan Twitter, yayınlanan canlı yayın için canlı bir feed oluşturur ve bu akış içerisinde yapılan her yorum yine canlı yayınınız ile birlikte profilinizde siz silmedikte görüntülenir.

Daha önceden bir canlı yayın izlediyseniz bu canlı yayınların Twitter üzerinden neden Periscope aracılığıyla yapıldığını sorabilirsiniz; söz konusu canlı yayın özelliği için Periscope ile anlaşma yapan Twitter, kullanıcılarının Periscope üzerinde hesap açmasına gerek kalmadan direkt olarak canlı yayın yapabilmelerine olanak tanıyor. Yani siz yine aynı şekilde Twitter hesabınızdan canlı yayın yapıyorsunuz ancak bunun yayınlanması ve saklanması konusunda sorumlu şirket Periscope oluyor. Söz konusu canlı yayın için Twitter’ın Periscope ile ortak olarak size sunduğu özelliklerden daha fazlasını istemeniz halinde ise Periscope için bir hesap oluşturup daha fazla özelliğe sahip olabiliyorsunuz.

Twitter’da nasıl canlı yayın yapılır?

Canlı yayın akışınızı başlatmak ve online olmak için öncelikle telefonunuzdaki Twitter uygulamasına giriş yapmanız ardından da yeni bir tweet oluşturmalısınız.

twitter-canli-yayin-nasil-yapilir

Karşınıza çıkan sayfanın aşağısındaki bölgede bir damla simgesi barındıran video kamera bulunuyor bu simge canlı yayın özelliğini temsil etmektedir ve hemen üzerinde “Canlı” ibaresi bulunur. Buraya dokunduktan sonra kameranız ve diğer erişilmesi gereken özellikler için izin isteyen uygulamaya gerekli tüm uygulamaları vermeniz halinde Twitter’dan Canlı yayın yapabileceğinize ilişkin bir teyit mesajı ile karşılaşacaksınız. Bu mesaj ile karşılaştıktan sonra “Tamam” butonuna tıklayarak kameranızı çalıştırabilirsiniz.

Artık Twitter ile canlı yayın yapmaya başlayabilirsiniz, canlı yayın akışınıza denk gelen herkes ekranınızda yayınladığınız şeyleri görebilir.

twitter-canli-yayin-ozelligi

Gereken yayını yaptıktan sonra sonlandırmak için ekranınızın üzerinde yer alan “Canlı yayını durdur” butonuna dokunarak canlı yayını sona erdirebilirsiniz. Yayını sona erdirdikten sonra karşınıza çıkacak alanda videoyu galerinize kayıt etmek isteyip istemediğinize ilişkin bir soru göreceksiniz eğer evet derseniz canlı yayınınızı bir video kaydı olarak profil akışınızda yayınlayabileceksiniz, silerseniz yayınınıza tekrardan erişmek mümkün olmayacaktır.

Twitter canlı yayın özelliği ile duyuracağınız ilginç haberler çok kısa süre içerisinde on binlerce kişinin yayınınıza toplanmasını sağlayabilir, bu nedenle çevrenizde yaşanan ilginç bir olay olması halinde direkt olarak canlı yayın yapmaya başlayabilir ve etkileşiminizin artmasını sağlayabilir.

Yorum yap