Ubisoft ve Riot Games, Oyun İçi Sohbetlerde Zararlı İçerikleri Tespit İçin “Zararsız İletişim” Projesini Duyurdu

Rahatsız edici davranışlarla mücadele etmek için ilk kez gerçekleştirilen sektörler arası araştırma çalışmasını Ubisoft ve Riot Games birlikte yürütecek.

  • 17 Kasım 2022
  • Ubisoft ve Riot Games, Oyun İçi Sohbetlerde Zararlı İçerikleri Tespit İçin “Zararsız İletişim” Projesini Duyurdu için yorumlar kapalı
  • 215 kez görüntülendi.
Ubisoft ve Riot Games, Oyun İçi Sohbetlerde Zararlı İçerikleri Tespit İçin “Zararsız İletişim” Projesini Duyurdu

Rahatsız edici davranışlarla mücadele etmek için ilk kez gerçekleştirilen sektörler arası araştırma çalışmasını Ubisoft ve Riot Games birlikte yürütecek.

 

Ubisoft ve Riot Games, yeni bir teknoloji ortaklığına imza atarak zararlı oyuncu etkileşimlerini önlemek amacıyla yapay zekâya destekli "Zararsız İletişim" adlı araştırma projesini duyurdu. Çalışma, oyun içi verileri toplayan sektörler arası paylaşımlı bir veritabanı ve tespit ekosistemi oluşturmayı amaçlıyor. Bu sayede yapay zekâ temelli önleyici kontrol araçları, rahatsız edici davranışları tespit edebilmeleri ve azaltabilmeleri için daha iyi eğitilecek.

 

Fair Play Alliance'ın aktif üyeleri olan Ubisoft ve Riot Games, oyunlarda güvenli ve keyifli çevrimiçi deneyimler yaşatabilmenin birlikte çalışma ve bilgi paylaşımıyla mümkün olacağına inanıyor. Bu nedenle bu çalışma, iki şirketin de daha ödüllendirici sosyal deneyimler yaşatan ve zararlı etkileşimlerden arınmış oyun yapıları oluşturma serüvenlerinin devamı niteliğinde. 

 

Ubisoft ve Riot Games "Zararsız İletişim" adlı araştırma projesiyle, gelecekteki sektör işbirlikleri için teknoloji temellerinin nasıl atılabileceğini ve bu çalışmaların ahlak ve gizliliğini güvence altına alacak bir sistemin nasıl oluşturulabileceğini araştırıyor. Oluşturulacak veritabanı, Riot Games'in oldukça rekabetçi ve Ubisoft'unsa çok çeşitli oyunları sayesinde her türden oyuncuyu ve oyun içi davranışı kapsayacak. Bu sayede Riot Games ve Ubisoft'un yapay zekâ sistemleri daha iyi eğitilecek.

 

“Bu proje, oyunlarımızda daha sağlıklı ve güvenli bir etkileşim kurmak için önemli bir adım”

 

Riot Games'in Teknoloji Araştırma Lideri Wesley Kerr, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: 

“Rahatsız edici davranışlar oyunlara özgü bir sorun değil. Çevrimiçi bir sosyal platforma sahip her şirket bu zorlayıcı soruna bir çözüm aramakta. Bu nedenle biz de güvenli topluluklar oluşturmayı ve çevrimiçi ortamlarda olumlu deneyimler yaşatmayı hedefleyen Ubisoft gibi sektör ortaklarımızla birlikte çalışmaya kendimizi adadık. Bu proje oyunlarımızda daha sağlıklı, güvenli ve kapsamlı etkileşim kurmak için önemli bir adım. Ayrıca böylesine yenilikçi sistemler geliştirebilmek için Riot'un her alanına yayılmış kararlılığı ve çalışmasının harika bir örneği” dedi. 

 

Ubisoft La Forge'un Baş Direktörü Yves Jacquie ise;

"Rahatsız edici oyuncu davranışları, son derece ciddiye aldığımız ve çözümü çok zor olan bir sorun. Ubisoft olarak bir süredir güvenli ve eğlenceli deneyimler sağlayabilmek için büyük önlemler üzerine çalışsak da oyun sektörü olarak bir araya gelip bu sorunu çözebileceğimize inanıyoruz. Riot Games'le kurduğumuz bu teknoloji ortaklığı sayesinde topluluklarımızın bağlandığı bu ortamların tasarımcıları olarak olumsuz davranışları daha etkili bir şekilde engelleyebilmenin yollarını keşfedebileceğiz." dedi.

 

Henüz yeni başlayan "Zararsız İletişim" araştırma projesi, gelecekte bütün oyuncu topluluklarına fayda sağlamayı amaçlayan sektörler arası tutkulu bir projede atılmış ilk adım olma niteliğini taşıyor. Ubisoft ve Riot ilk araştırma keşfinin bir parçası olarak sonucu ne olursa olsun bu çalışmanın ilk aşamasında elde edilen bulguları tüm sektörle paylaşacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı