Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

 • 31 Ekim 2022
 • Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu için yorumlar kapalı
 • 436 kez görüntülendi.
Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Seyahat maliyetlerini düşürmenin yolu, uygun fiyata uçak bileti almaktan geçiyor. Uçak bileti fiyatlarının genelde fahiş olması, maliyetlerin artmasına neden olarak insanların seyahat sürecini daha maliyetli kılıyor. Hatta birçok insanın tatil yapması, farklı şehir görmesi veya ailesinin yanına gitmesi gibi daha pek çok seyahat nedenini zorlaştırıyor.  Özellikle tek ulaşım seçeneğinin uçak olduğu zamanlarda bu durum daha da can sıkıcı bir hal alabilir. Ancak seyahat maliyetini düşürmek isteyenlere, ucuz uçak bulmanın formülleri bulunuyor. Bu formüller sayesinde yalnızca zorunda kalındığında değil, istenilen her an seyahat edilebiliyor. İşte, ucuz uçak bileti bulmak için 10 ipucu!

 1. Havayolu Şirketlerine Üye Olunmalı

Havayolu şirketlerine üye olmak daha uygun fiyata uçak bileti almanıza olanak sağlıyor. Çünkü uçak firmaları, sitelerinde zaman zaman indirim ve kampanya düzenleyebiliyor. Bunu da ya sosyal medya ya da web sitesi aracılığıyla ilgili insanlara duyuruyor.

İnternet sitesi veya sosyal medya hesapları takip edilmiyorsa, kampanyaları görmek mümkün olmuyor. Ancak kişiye özel gönderdikleri mailleri görme olanağınız daha yüksek oluyor. O nedenle havayolu şirketlerinin sitelerine üye olarak “kampanyalar hakkında bildirim almak istiyorum” seçeneğini kabul etmeniz gerekiyor. Bu sayede daha ucuza uçak bileti satın alma hakkı elde edebilirsiniz.  

 1. Uçak Bileti Arama Motorları Kullanılmalı

Ucuza uçak bileti almak istiyorsanız, uçak firmalarının sitelerini değil, arama motorlarını kullanmanız gerekiyor. Günümüzde çok sayıda uçak arama motoru hizmeti sunan site bulunuyor. Bunlar arasında yer alan bazı arama motorları, ucuz uçak bileti bulma konusunda yardımcı oluyor.

Uçak bileti arama motorları kalkış yapılacak noktayı seçtiğinizde tüm uçak seferlerini görüntüleyebiliyorsunuz. Tüm uçak firmaları olduğu gibi bu firmaların indirimli ve avantajlı fiyatları da yer alıyor. Bu sayede birçok firmanın avantajlı fiyatı karşılaştırılarak en uygun bilet seçilebiliyor.  

 1. Seyahat Tarihi Esnek Tutulmalı

Tatil veya keyfi seyahat gerçekleştiriyorsanız eğer uçuş tarihinizi esnek tutmanız da fayda var! Uçak firmalarının yaptığı anlık indirimler ve avantajlar sayesinde daha uygun fiyatlara uçmanız mümkün olabiliyor. Bunun için tatil için belirlediğiniz süreyi göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerekiyor. Örneğin İstanbul Muğla uçak bileti için haziran ayına bakıyorsanız ve tarihiniz net değilse, her gün bilet kontrolü yapmanız gerekiyor.

Yaz tatillerinde, bayramlarda, yılbaşında ve hafta sonlarında uçak biletine olan talebin artması fiyatlarında artmasına neden oluyor. O yüzden hafta sonuna bilet bakmak yerine, hafta içi biletlerine bakmak gerekiyor. Hatta havayolu şirketlerinin yaptığı uçak bileti indirimleri bile bazı dönemleri kapsıyor. Bu dönemler de genelde hafta içini kapsıyor.  O nedenle seyahati bu indirim ve avantajlı dönemleri takip ederek yapmak daha uygun fiyatlara bilet almaya olanak sağlıyor.

 1. Kısa Yolculuklar için Konfordan Ödün Verilmeli

Uçak yolculukları kimi zaman uzun kimi zaman kısa sürelerde gerçekleşiyor. Hatta bazı uçak yolculukları 1 saati bile bulmuyor. İşte böyle anlarda uçağın ekonomi veya business class bölümünde olmanın hiçbir önemi kalmıyor. O yüzden konfordan vazgeçilmesinde de hiçbir sakınca görülmeyerek daha uygun fiyata uçak biletine sahip olunuyor.

Ekonomik fiyata alınan uçak biletlerinde oturulan alan geniş ve çoğu zaman cam kenarı olmuyor. Ancak tüm bunların karşılığında daha uygun fiyata kısa bir uçak yolculuğu geçirilebiliyor. Ucuza uçuş gerçekleştirirken valizin boyutunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çünkü ucuz uçak biletlerinde kullanıcıya kabin hakkı çok düşük veriliyor. Hatta bazen ekstra ücret istenebiliyor.

O nedenle götürülecek eşyaların göz önünde bulundurarak bilet alınması gerekiyor. Aynı zamanda bilet sınıfının koşullarının detaylı şekilde okunması ve uygulanması büyük önem taşıyor. Tüm şartlara uyulduğunda ise, daha ucuza uçuş gerçekleştirilmiş oluyor.

 1. Aktarmalı Uçak Biletleri Tercih Edilmeli

Aktarmalı uçak biletleri, direkt uçuş biletlerine kıyasla daha makul fiyatlara sahip oluyor.  Direkt uçuş biletlerine olan talebin artması, fiyatlarının daha yüksek olmasına neden oluyor. Aynı şekilde zorunda kalınmadığı sürece aktarmalı uçuşlar tercih edilmiyor.

Saat farkının çok fazla olmadığı aktarmalı uçuşlar ile de konforlu ve rahat bir yolculuk geçirmek mümkün oluyor. Örneğin, Muğla uçak bileti bakılıyorsa direkt uçuşlar 2 saat sürerken, aktarmalı uçuşlar 30 veya 50 dakika daha fazla sürebilir. O nedenle aktarmalı uçuş seçeneklerine yönelmek daha uygun fiyata Muğla’ya seyahat etmeye olanak sağlıyor.

 1. Seyahat Sezonuna Uygun Bilet Bakılmalı

Uçak biletleri gündelik yaşamda daha uygun fiyatlara sahip olurken, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, yılbaşı, yaz mevsimi gibi özel dönemlerde daha yüksek fiyatlara sahip olabiliyor. Çünkü bu dönemlerde herkes seyahat ettiği için uçak biletlerine olan talep epey fazla oluyor. Uçak firmaları da nasılsa satılacak gayesi ile istedikleri fiyata bilet satabiliyor.

O sebeple bu dönemlerde kesin gerçekleştirilecek yolculuklar için 3 ay öncesinden bilet almakta fayda bulunuyor. Mesela, okulların tatil olmasıyla beraber Haziran ve Eylül arasında uçak biletleri çok pahalı olabiliyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak aylar öncesinden bilet almak gerekiyor.

 1. Uçak Bileti Erken Alınmalı

Uçak firmaları, uçak biletlerini birkaç ay önce satışa sunuyor. Haliyle en ucuz fiyata sahip olan koltuklar hemen satılıyor ve geriye kalan koltuklar daha yüksek fiyatlar içeriyor. Bu durum ile en çok yoğun seyahat dönemlerinde karşılaşılsa da genel olarak durum bundan ibaret oluyor. Bir de uçak firmalarının bilet fiyatları anlık değişimlere uğrayabilir. Bu değişim ise, kişilerin gösterdiği talebe, içinde bulunulan döneme ve firmaların inisiyatifine bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

O nedenle seyahat edilecek tarih net ise, uçak biletinin aylar öncesinden satın alınması öneriliyor. Örneğin tatil yapmak üzere Muğla uçak bileti alınacaksa, yaz sezonundan 3 ay önce biletin alınması gerekiyor. Çünkü yaz sezonuna gelindiğinde fiyat iki katını görebiliyor ya da tükenebiliyor.

 1. Uçak Bileti Geç Alınmalı

Ucuz uçak bileti almak için son günleri beklemek de gerekiyor. Aylar öncesinden satışa sunulan biletlerden satın alan veya rezervasyon yaptıran insanlar son dakika karar değiştirerek iptal edebiliyor. Bunun yanı sıra, uçak firmaları son güne kadar istedikleri satışa ulaşamadıklarında bilet fiyatlarında indirime gidebiliyorlar. İşte böyle anlarda bilet arıyorsanız, çok daha uygun fiyatlara uçak bileti alabilirsiniz.

Seyahate birkaç gün kala uçak firmalarının internet sitesi veya uçak bileti arama motorlarının takip edilmesi gerekiyor. Bu takip sürekli yapılamıyorsa, fiyat alarmı seçeneğinin kullanılması gerekiyor. Sürekli siteyi ziyaret etmek, sayfa yenilemek ve kontrol etmek yerine fiyat uyarısı oluşturmak daha pratik oluyor. Bu sayede herhangi bir indirim veya avantaj düzenlendiğinde tarafınıza mail ile bildiriliyor.

 1. Uçak Şirketlerinin Mail Listesine Üye Olunmalı

Uçak firmaları bazı dönemlerde veya istenmeyen durumlarla karşılaşıldığında uçak biletlerinde indirim düzenleyebiliyor. Eğer hava yolu şirketlerinin sitesi veya sosyal medya hesabı takip edilmiyorsa bu indirimlerden haberdar olmak mümkün olmuyor. Ancak uçak firmaların arama motorlarında yer alan mail listesine üye olunduğunda bu kampanyalar mesaj olarak iletiliyor. Bu sayede daha ucuz fiyata uçak bileti alınabiliyor.

 1. Gizli Modu Etkinleştirerek Arama Yapılmalı

Uçak sitelerinde sık sık bilet arandığında fiyatlarda bir değişiklik olabiliyor. Hatta aynı rota için üst üste arama yapıldığında tarayıcı, aramaları çerez olarak topluyor ve o rotaya olan uçak biletlerinin fiyatını arttırabiliyor. Bu yüzden gizli modu etkinleştirerek bilet araması yapmak gerekiyor. Bu sayede ise fiyat arttırılmadan uçak bileti alınması mümkün oluyor.