Uluslararası Fotoğraf Yarışması Photomaraton 4. Kez İstanbul’da!

İstanbul, dünyanın dört bir yanında düzenlenen ve sokak fotoğrafçılığının en popüler organizasyonları arasında gösterilen PhotoMaraton’a bu yıl 4.

  • 06 Kasım 2021
  • Uluslararası Fotoğraf Yarışması Photomaraton 4. Kez İstanbul’da! için yorumlar kapalı
  • 374 kez görüntülendi.
Uluslararası Fotoğraf Yarışması Photomaraton 4. Kez İstanbul’da!

İstanbul, dünyanın dört bir yanında düzenlenen ve sokak fotoğrafçılığının en popüler organizasyonları arasında gösterilen PhotoMaraton’a bu yıl 4. kez ev sahipliği yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) destekleri ve Canon’un ana sponsorluğunda Fotoğraf Organizasyonları Derneği (FOTON) tarafından hayata geçirilen fotoğraf şöleni sabah saat 9’da Tarihi Sirkeci Garı’nda kayıt alımlarıyla başladı.

Amatör ve profesyonel binden fazla fotoğraf-severi buluşturan dev organizasyon, hafızalara kazınacak görüntülere sahne oldu. Etkinlikte İBB Bando Takımı, Mehter Takımı ve Oda Orkestrası da performanslarıyla katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

Fotoğraf meraklıları, tüm gün süren etkinlikte sabahtan başlayarak Sirkeci – Beyazıt – Tünel (Beyoğlu) rotasında belirlenen temalar çerçevesinde fotoğraflarını çekerek yarışmaya katıldı. 

Tema birincilerinin ödülleri Canon’dan 

Yarışmanın kazananları, etkinlik ana sponsoru Canon tarafından ödüllendiriliyor. Sonuçların Aralık ayında düzenlenecek bir törenle ilan edilmesi planlanıyor. Dijital kategoride 9 temadan 9 fotoğrafın ödüllendirileceği yarışmada 9 tema birincisi arasından seçilecek PhotoMaraton İstanbul 2021 Genel Birincisine Canon EOS M6 Mark II + EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM Kit hediye ediliyor. Diğer 8 tema birincisine 1’er adet Canon EOS M50 Mark II + EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM Kit hediye ediliyor.

PhotoMaraton tüm dünyada 90’dan fazla ülkede düzenleniyor

1984 yılından beri dünyanın 90’dan fazla ülkesinde düzenlenen uluslararası sokak fotoğrafçılığı yarışması PhotoMaraton, 2018 yılından beri Türkiye’de her sene giderek artan bir katılımla düzenlenmeye devam ediyor. Bugüne kadar toplam 5000’den fazla kişinin katıldığı etkinlik müzikler, danslar ve performans gösterileriyle bir panayır havasında geçiyor.

Her yıl değişen ve tarafız bir çizgide olan PhotoMaraton jürisi 2021 yılında birbirinden deneyimli isimlerden oluşuyor. İbrahim ZAMAN, Prof. Dr. Özer KANBUROĞLU, Eyüp COŞKUN, Gülay DOĞAN, Mesude BÜLBÜL, Serhat GÖKÇAYLAR, Nevzat YILDIRAN, Ali Öz ve Nihal Gündüz bu sene PhotoMaraton’un jürisi olarak görev alıyor. 

Ayrıca etkinlik boyunca çekilecek fotoğrafçıların tema belirleyicileri arasında ise fotoğraf dünyasının yakından tanıdığı isimler yer alıyor: Bünyamin AYGÜN, Cenk Mirat PEKCANATTI, Emirkan CÖRÜT, Mehmet TURGUT, Onur ÇAM, Oya AKKUL, Ömer Serkan BAKIR, Tuğba KIRALLI, Ada YILDIRIM, Fatih Berat ÖRER, Mustafa YILMAZ, Şenay AKKURT, 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı