Yağmura rağmen tüm alkışlar Hastalık Hastası’na

İBB Şehir Tiyatroları, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde düzenlediği 'Açıkhava Yaz Oyunları' kapsamında Hastalık Hastası oyununu seyircisiyle buluşturdu.

  • 12 Eylül 2021
  • Yağmura rağmen tüm alkışlar Hastalık Hastası’na için yorumlar kapalı
  • 441 kez görüntülendi.
Yağmura rağmen tüm alkışlar Hastalık Hastası’na

İBB Şehir Tiyatroları, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde düzenlediği 'Açıkhava Yaz Oyunları' kapsamında Hastalık Hastası oyununu seyircisiyle buluşturdu. Tüm biletlerin günler öncesi tükendiği oyunda olumsuz hava koşullarına rağmen izleyiciler yerlerini aldı. Oyunu izleyenler unutulmaz anlar yaşadı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları'nın düzenlediği 'Açıkhava Yaz Oyunları' 9 Eylül Perşembe günü sahnelenen Hastalık Hastası oyunu ile devam etti.

Olumsuz hava şartlarına rağmen Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde yoğun ilgi gören, Moliere’nin yazdığı Berna Günen’in çevirdiği ve Tolga Yeter’in yönettiği Hastalık Hastası İBB Şehir Tiyatroları Açıkhava Yaz Oyunları’nda seyircisine kavuştu.

Hastalık Hastası, Argan karakterini canlandıran Şükrü Türen ve uşak karakterine hayat veren Sevinç Erbulak’ın muhteşem performansı ile seyircilere eğlenceli dakikalar yaşattı. Aralarında Besim Demirkıran, Çağrı Büyüksayar, Çiğdem Gürel, Elif Verit, Ersin Sanver, Gün Koper, Hüseyin Tuncel, Şirin Asutay ve Tuğçe Açıkgöz’ün bulunduğu oyuncu kadrosuyla kendine hayran bıraktı.

HASTALIK HASTASI OYUN KONUSU

Argan hastalık hastasıdır. Evde bir doktor bulunursa hem istediğim zaman tedavi olurum, hem de cebimden beş kuruş çıkmaz düşüncesiyle, kızını bir doktorla evlendirmeye karar verir. Kızı ise bir başkasına âşıktır. Argan’ın sırf parasını seven karısı ise onu hem aldatmakta hem de elinde avucunda ne varsa almaya çalışmaktadır.

Evin, her şeyden haberdar olan son derece zeki ve iş bilir hizmetçisinin gönlü bu duruma razı olmaz. Hakikatin ve aşkın kazanması için elinden geleni yapar.

Aşk gülücüklerinin sahtesini, gerçeğinden ayırmak zordur.
 

Hastalık Hastası, Klasik Fransız Tiyatrosu’nun kurucularından Moliere’in (1622 – 1673) yazdığı son oyundur. İlk kez 1673 yılında sahnelenen oyunda Moliere, eleştirilerini mesleğini kötüye kullanarak zengin hastalarını sömüren doktorlara yöneltir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı