Yeni mezunlara istihdam sağlayan ‘İlk Fırsat Programı’ Türkiye’deki en iyi 10 uygulama arasında

Az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlere okuldan işe geçiş süreçlerinde fırsat eşitliği sunan İlk Fırsat Programı; Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın (TOG) dört Batı Balkan ülkesindeki partnerleriyle hazırladığı NEET Gençlere Yönelik En İyi 10 Örnek Uygulamaları raporunda en iyi uygulamalardan biri olarak yer aldı.

  • 16 Ağustos 2021
  • Yeni mezunlara istihdam sağlayan ‘İlk Fırsat Programı’ Türkiye’deki en iyi 10 uygulama arasında için yorumlar kapalı
  • 1.016 kez görüntülendi.
Yeni mezunlara istihdam sağlayan ‘İlk Fırsat Programı’ Türkiye’deki en iyi 10 uygulama arasında

Az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlere okuldan işe geçiş süreçlerinde fırsat eşitliği sunan İlk Fırsat Programı; Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın (TOG) dört Batı Balkan ülkesindeki partnerleriyle hazırladığı NEET Gençlere Yönelik En İyi 10 Örnek Uygulamaları raporunda en iyi uygulamalardan biri olarak yer aldı.

Esas Holding’in sosyal yatırım birimi Esas Sosyal, Esas Holding’in sorumlu vatandaşlık değerini, merhum Şevket Sabancı ve ailesinin topluma yatırım vizyonu ile birleştirerek toplumsal sorunlar için ortak çözümler üretme amacıyla ilk yatırımını “gençlik ve istihdam” alanında yapmıştır. Başarı için en çok eğitime güvendiğini ve her zaman gençlere fırsat vermenin faydasına inandığını vurgulayan merhum Şevket Sabancı’nın vizyonu ile 2016 yılında hayata geçirilen İlk Fırsat Programı; işe geçiş süreçlerinde fırsat eşitsizlikleriyle karşılaşan yeni mezun gençlere STK’larda tam zamanlı ve maaşlı çalışma fırsatı ve İlk Fırsat Akademisi kapsamında 21. yüzyıl becerilerini geliştirme olanağı sunuyor.

 

Az bilinen devlet üniversitelerinden mezun olan gençlere fırsat eşitliği sağlayan ve 6 yılda Türkiye’nin dört bir yanındaki devlet üniversitelerinden 20 bini aşkın başvuru alan İlk Fırsat Programı; Avrupa Birliği tarafından fonlanan ve TOG’un dört Batı Balkan ülkesindeki partnerleriyle hayata geçirdiği “EmploYouth for Western Balkans and Turkey” Projesi kapsamında NEET (Ne Eğitimde Ne İstihdamda) Gençlere Yönelik Türkiye’deki En İyi 10 Örnek Uygulamadan biri olarak seçildi. 

Batı Balkanlar ve Türkiye’deki gençlik istihdamı alanında yapılan iyi örnekleri derleyerek; gençlik istihdam politikalarını iyileştirmek, sivil toplum örgütlerinin kapasitesini artırmak ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla yayınlanan raporda yer alan İlk Fırsat Programı; gençlere sivil toplum kuruluşlarında ilk iş deneyimi sunarken, sivil toplum kuruluşlarının da nitelikli genç iş gücünden yararlanmasını sağlıyor. 

Program kapsamında yeni mezun gençler; sivil toplum kuruluşlarının özel sektörde de karşılığı olan kurumsal iletişim, finans ve muhasebe, insan kaynakları, idari işler, satın alma, bilgi teknolojileri ve kaynak geliştirme/iş geliştirme gibi birimlerinde 12 ay boyunca iş deneyimi kazanıyor. Program katılımcılarının maaşları, Esas Holding ile İlk Fırsat Programı’nın vizyonunu paylaşarak gençlere destek olmak isteyen kurumlar tarafından karşılanıyor. Eğitimin sürekliliğine inanan ve gelişen dünya ihtiyaçları doğrultusunda yetkinliklerin her zaman güçlendirilmesi prensibini benimseyen Esas Sosyal, Program içerisine dahil ettiği İlk Fırsat Akademisi kapsamında katılımcılara 250 saatten fazla eğitim ve gelişim desteği de sağlıyor. İngilizce eğitiminin yanı sıra Dünya Ekonomik Forumu’nun 21. yüzyıl becerileri olarak adlandırdığı alanlarda pek çok eğitime katılan gençler, aynı zamanda önemli kurumların yöneticilerinden mentorluk desteği de alıyorlar. STK’larda iş deneyimi kazanan bu gençler, ek olarak prova mülakatlar, söyleşiler vb. etkinliklerde alanında uzman kişilerin engin bilgilerinden yararlanıp geleceğe ve iş dünyasına hazır olarak programı tamamlıyorlar.

 

Gençlere yapılan yatırımın hem bugüne hem de geleceğe yatırım olduğunu her fırsatta dile getiren Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı, “Rahmetli babam Şevket Sabancı’nın vizyonuyla hayata geçirdiğimiz İlk Fırsat Programı ile genç işsizliğine çözüm modeli oluşturmayı hedefledik. İlk Fırsat Programı’na olan yoğun ilgi bizi doğru konuya odaklandığımız konusunda cesaretlendiriyor ve daha fazla proje geliştirmeye teşvik ediyor. Eğitimli genç işsizliği kurumların tek başına çözebileceği bir konu değil. Kolektif gücün etkisine inanarak, bizimle aynı vizyonu paylaşan kurumlarla el ele vererek 2.000 kişiyi aşan bir ekosistem oluşturduk. Bu ekosistem içerisinde yer alan kurumsal destekçilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, bu kurumlarda çalışan yöneticilerimiz, mentorlarımız, İK profesyonelleri, eğitmenlerimiz ve mezunlarımız ile gençlerin gelişimlerine katkı sağlıyor, iş dünyasına donanımlı birer genç olarak adım atmalarını sağlıyoruz. Değerli katkılarından dolayı Programlarımıza destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Amacımız kalıcı çözümler üreterek gençlerimize istihdama erişimde fırsat eşitliği sağlamak. Bu amaç uğruna gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla NEET (Ne Eğitimde Ne İstihdamda) Gençlere Yönelik Türkiye’deki En İyi 10 Örnek Uygulamadan biri arasında yer almak bizleri son derece mutlu etti. Esas Sosyal olarak böyle saygın bir araştırmada yer almaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı