YETZ 2022’de Metaverse ve Eğitim Teknolojilerine Odaklanıldı

Bu yıl üçüncüsü ‘Metaverse ve Eğitim’ temasıyla; Yenidoğu Okulları Çekmeköy Kampüsü’nde düzenlenen YETEV Eğitim Teknolojileri Zirvesi (YETZ 2022), ‘YETEV Mütevelli Heyeti Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, YETEV Okulları Genel Müdürü Hayati Oktay ve eğitim teknolojileri alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşti.

  • 25 Ekim 2022
  • YETZ 2022’de Metaverse ve Eğitim Teknolojilerine Odaklanıldı için yorumlar kapalı
  • 284 kez görüntülendi.
YETZ 2022’de Metaverse ve Eğitim Teknolojilerine Odaklanıldı

Bu yıl üçüncüsü ‘Metaverse ve Eğitim’ temasıyla; Yenidoğu Okulları Çekmeköy Kampüsü’nde düzenlenen YETEV Eğitim Teknolojileri Zirvesi (YETZ 2022), ‘YETEV Mütevelli Heyeti Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, YETEV Okulları Genel Müdürü Hayati Oktay ve eğitim teknolojileri alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşti.

 

Eğitim teknolojileri alanındaki yeni uygulamalara ışık tutan YETZ 2022; araştıran, sorgulayan, üreten, çağın gerektirdiği yetkinliklere sahip öğrenciler yetiştirme misyonuyla yol alan eğitim kurumlarına inovatif bir yol haritası çizdi.

 

Öğrencileri, yetenek ve kişisel becerilerine göre bir bütünsel bir yaklaşımla değerlendiren YETEV Okulları, bu vizyona yatırım yaparak 21’inci yüzyılın öğrencilerini yetiştiriyor. Bu çerçevede eğitim teknolojileri alanındaki güncel uygulamalar da yakından takip ediliyor. 2022 yılında üçüncüsü düzenlenen YETEV Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nin ana teması ise ‘Metaverse ve Eğitim’ oldu. 

 

“ÖĞRENCİLER, METAVERSE TEKNOLOJİLERİNİ TANIMALI

YETZ 2022’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren YETEV Mütevelli Heyeti Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan; öğrencilerin metaverse teknolojisi ile ilişki kurabilmelerinin önemine dikkat çekti. Erdoğan, “Metaverse eğitime ne katacak, ne götürecek, neyi zorlaştıracak bizim için? 21’inci yüzyıla hazırladığımız çocuklarımızın, bu teknolojilerle çok rahat bir şekilde ilişki kurabiliyor olması büyük önem taşıyor. Her zaman olduğu gibi teknolojiyle kurdukları ilişkilerin, onların karakterine, insanlığına arz ettiği riskleri de bilerek bunları kullanacağız. Çocuklarımızı bu konuda daha uyanık, daha bilinçli hazırlamaya çalışacağız” yorumunda bulundu.

 

“HEDEF; YARININ LİDERLERİNİ YETİŞTİRMEK”           

Yakın gelecekte dijital sorumluluk, yaşam becerileri ve iş gücüne hazırlık, sayısal düşünme, öğrenci liderliğinde öğrenme, iş birliğine dayalı sınıflar, veliler ve okullar arasında bağ kurma, yenilikçi pedagoji ve gelişen teknolojilerin öne çıkacağını ifade eden YETEV Okulları Genel Müdürü Hayati Oktay, “Dijital dönüşüm sürecinde öğrencilerin düşünme becerilerini geliştirmeleri ve teknolojiyi doğru bir biçimde kullanabilmeleri yönünde verilecek eğitimler son derece kıymetli. Çağın gereklerini yorumlayarak öğrencilerin kişisel gelişim süreçlerine katkı sağlıyor ve geleceğin liderleri olarak yetişmelerine yön veriyoruz” dedi.

 

EĞİTİM TEKNOLOJİLERİNİN YENİ AKSİYON PLANI

Oktay; YETZ 2022’de ‘Metaverse ve Eğitim’ temasına odaklanmaları hakkında ise şu açıklamada bulundu: “Teknoloji dünyasındaki gelişmeler, toplumu değiştiren; dolayısıyla eğitim sektörünü ilgilendiren güncel konular arasında yer alıyor. Bugünün ana gündemi ise metaverse… Yaşanan diğer teknolojik gelişmeler gibi metaverse de eğitimde değişikliğe sebep olabilecek önemli bir konu. Metaverse’ün deneyime dayalı eğitim, içeriğe ve senaryoya bağlı öğrenme, kullanıcı etkileşimli öğrenme imkanı, elde edilen bilginin sahada uygulanması, dene-yanıl yöntemine imkan vermesi gibi farklı avantajlarının eğitim sektörüne nasıl adapte edileceği de merak konusu… Bu nedenle 2022’de üçüncüsünü düzenlediğimiz YETEV Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde ‘Metaverse ve Eğitim’ temasına odaklandık. Öncelikli amacımız; bir resim çizmek, ardından bu süreci yaygınlaştırıp aksiyon alınmasına yön vermek… Eğitim dünyasındaki değişimin, metaverse teknolojilerinin ulaşılabilir olmasıyla doğru orantılı olduğu da unutulmamalı. Gelecek öngörüsünde bulunabilmek için tüm eğitimcilerin bu konuya hakim olmaları gerekiyor. Bu nedenle YETZ 2022’de var olan eğitim teknolojileri ile metaverse ve eğitim süreçlerini mercek altına aldık.”                                                                                                                                                                                                   

 

METAVERSE VE EĞİTİM İLİŞKİSİNİN GELECEĞİ SORGULANDI

Açılış konuşmalarının ardından YETEV Akademi Müdürü Hilmi Tunahan Gök’ün  moderatörlüğünde; Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yavuz Samur, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal ve FutureBright Group Kurucusu Akan Abdula’nın katıldığı ‘Her Yönüyle Metaverse ve Eğitim Paneli’ düzenlendi. Zirve kapsamında eğitim teknolojileri alanında uzman akademisyenlerin katılım gösterdiği üç farklı oturuma ev sahipliği yapıldı. ‘Metaverse ve eğitim’ odaklı atölye ve sunum çalışmaları gerçekleştirildi. ‘Dijital Çocukların Ebeveyni Olmak’, ‘Uzay Bilimleri Eğitim Teknolojisi’, ‘Metaverse’de Yabancı Dil Arayışı’, ‘Metaverse İle Yaratıcılık Etkinlikleri’, ‘Meta Dünyada Sürdürülebilir Eğitim’, ‘Metaverse 101 & Oyunlaştırma’, ‘Eğitimde Yapay Zeka Teknolojileri’ ve ‘Web 2.0 Araçlarının Kullanımı’ gibi eğitim sektörünün geleceğine yön verecek başlıklar analiz edildi.

 

Kapanış oturumu ise Khan Academy Türkiye Direktörü Alp Köksal ve ‘YETEV Okulları Eğitim Teknolojileri Yöneticisi Kader Koç’un sunumlarıyla tamamlandı.

 

“METAVERSE’ÜN FELSEFESİ ANLAŞILMALI”

Bir veri uzmanı olarak metaverse ve eğitim teknolojileri arasındaki ilişkinin felsefesine odaklanılması gerektiğini belirten FutureBright Group Kurucusu Akan Abdula, “3 milyar insan dijital gözlem altında bulunuyor. Ömrümüzün yüzde 40’ı ise dijital gözlem altında geçiyor. Her yapılan eylem, veriye dönüştürülüyor. Birileri de bu verileri analiz ederek para kazanıyor. Daha çok veri alınabilecek platformlara yönelik ihtiyaç ise hıza artıyor. İşin temelinde neoliberalizmin sıkışmış olması yatıyor. Değer dediğimiz şey şu an yeşil bir kağıt. Bu kağıdın anlam kazanabilmesi için değer inşa edecek bir yapılanmaya imza atılması gerekiyor. Değer ile ilgili anlamları değiştirmeliyiz. Metaverse’ün sanal, paralel evrende bu etkileşimi kurup kuramayacağını ise hep birlikte gözlemleyeceğiz. Çocuklarımız, vakitlerinin önemli bir kısmını bu sanal dünyada geçiriyor. Bu sanal, kamusal alanda birbirimize toprak satacağız, alışveriş yapacağız, sinemaya gideceğiz” açıklamasında bulundu.

 

METAVERSE NEREYE GİDİYOR?

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal, “Metaverse, karma gerçeklik olarak yeniden tanımlanacak. İş dünyası, eğitim sektörü, iletişim mecraları ve diğer tüm disiplinler, metaverse çerçevesinde bir hareketlilik içerisinde… Eğitim sektöründeki paydaşlar, bu alanda çalışmalar yapmaya devam ettikçe kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yapıldıkça, beklentilerin nasıl şekilleneceğini de hep birlikte göreceğiz. Eğitimde metaverse’ü yanlış anladık. Eğitimcilerimizin algı ve tanım çalışmalarına yönelmeleri gerekiyor. Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, blokzinciri, teknoloji okuryazarlığı gibi konularda daha çok bilgi sahibi olmaları gerekiyor” dedi.

 

Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yavuz Samur ise şu yorumda bulundu: “Henüz altyapısı tamamlanmış, süreci deneyimlenmemiş bir metaverse altyapısı bulunmuyor. Ama o noktaya doğru ilerlenmesi hedefleniyor. İşin içerisinde sanal gerçekliğin yanı sıra karma bir gerçekliğin de entegre edilmesi planlanıyor. Hem gerçek hayat hem sanal hayattan bahsedilen bir atmosfer gündeme gelecek. Veliler ve öğretmenler, bu sürece henüz hazır olmasalar da çocuklarımız bu alanda çok daha aktif olacaklar.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı