Yılın ilk yarısında Arzum’un toplam geliri 411,4 Milyon TL’ye ulaştı

Arzum Elektrikli Ev Aletleri, 2021 yılının ilk altı aylık finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı.

  • 20 Ağustos 2021
  • Yılın ilk yarısında Arzum’un toplam geliri 411,4 Milyon TL’ye ulaştı için yorumlar kapalı
  • 476 kez görüntülendi.
Yılın ilk yarısında Arzum’un toplam geliri 411,4 Milyon TL’ye ulaştı

Arzum Elektrikli Ev Aletleri, 2021 yılının ilk altı aylık finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Buna göre; şirketin toplam satış gelirleri, ilk altı aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50,9 oranında artışla 411,4 Milyon TL olarak gerçekleşirken, net kârı ise yüzde 76,2 oranında artarak 39,6 Milyon TL oldu. 

 

 

Arzum Elektrikli Ev Aletleri, 2021 yılının ilk altı ayında 411,4 Milyon TL gelir açıkladı, geçen yılın aynı dönemine göre vergi öncesi net kârını yüzde 75,8 oranında artıran şirketin net kârı ise 39,6 Milyon TL oldu. Aralık 2020’de halka arz olan Arzum, yılın ilk altı ayında 60,8 Milyon TL esas faaliyet kârı elde etti. Geçen yılın aynı döneminde 37,4 Milyon TL olan FAVÖK (faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı) sonucu da yüzde 52,1 artışla 56,9 Milyon TL olarak gerçekleşti.

 

Arzum CEO’su Mete Zadil, şirketin hedefleri paralelinde büyümesini sürdürdüğünü belirterek, yılın ikinci çeyreğinde de kârlılık ve gelir anlamında sevindirici sonuçlar elde ettiklerini aktardı.    2021 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Mete Zadil, çoklu satış kanalı modeli kapsamında pek çok yeniliği hayata geçirdiklerini ve bu yatırımlar çerçevesinde büyümeye devam ettiklerini söyledi. Mete Zadil, “2021 yılı ikinci çeyreğinde yüzde 33,2 brüt kâr marjı ve yüzde 14,8 esas faaliyet kâr marjı elde ettik. Yılın ilk altı ayı itibarıyla özkaynak kârlılık oranımız yüzde 33,4 seviyesinde gerçekleşirken özkaynak büyüklüğü ise 160 Milyon TL’yi aştı. Özellikle ülkemizde aşılanma oranının yaygınlaşması ve normalleşmenin başlaması ile birlikte finansal sonuçlarımızda da beklentilerin üstünde başarılı bir büyüme elde ettik” diye konuştu.  

‘Göründüğünden çok daha fazlası’

Kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeyen Arzum’un 55’inci yılında da güçlü bir marka olarak yoluna devam ettiğini belirten Mete Zadil, “Bu dönemde inovasyona odaklanarak, ürün çeşitliliğini artırmayı sürdürdük. Değişen yaşam koşullarında ihtiyaca yönelik çözümler sunan ürünlerimizle, tüketicilerimizin her zaman yanında olmayı hedefledik. Zaman ayarlı ızgara ve tost makinesi Kantintost Pro,  hem evde hem de bahçede mangal keyfi sunan Griletto elektrikli ızgara ve ev yemeklerini zaman ve mekandan bağımsız her yere götürerek ısıtıp sıcak sıcak yeme imkanına sahip Foodie elekrikli modern sefer tası, müşterilerimizin en fazla ilgi gösterdiği ürünler oldu. Evlerde ve mutfaklarda daha fazla vakit geçirmeye başladığımız bu dönemde mikser, doğrayıcı ve blenderlarımız da oldukça rağbet gördü. Biz de Arzum Prochopp Cam Doğrayıcı ve Prochopp Plus Doğrayıcı ile Prostick 1000 el blenderlarımız ve Mixxi Color ailesine yeni renk ve özellikler ekleyerek hem mutfaklara şıklık hem de keyif kattık. Her seferinde mükemmel ölçüde okkalı bir Türk kahvesi deneyimi sunan Arzum OKKA Grandio Touch ve Arzum OKKA Minio Jet’le en keyifli anların eşlikçisi Türk kahvesini maksimum lezzette sunduk. Artan hijyen hassasiyetine yönelik Temizlik kategorimizin güçlü ürünü Arzum Olimpia Smart’ın tüketicimizle buluşturmayı sürdürdük. Nesnelerin Interneti (IoT) teknolojisi ve inovatif özellikleriyle öne çıkan Arzum Olimpia Smart sayesinde onları gerçek hijyenle tanıştırdık. Bu dönemde ayrıca Arzum Cleanforce Cyclone filtreli elektrikli süpürgemizle üstün teknolojideki farkımızı bir kez daha kanıtladık. Arzum Magiclean Force şarjlı dikey süpürgemizle üstün teknolojiyi kullanarak görünmeyen tozlara bile savaş açtık. Arzum Magiclean Force, şarjlı ve uzun ömürlü bataryası sayesinde kablosuz ve her zaman kullanıma hazır bir temizlik imkânına da sahip. Arzum olarak ‘Göründüğünden çok daha fazlası’ olmayı amaçladık” dedi.

‘Yapay zekâ ile müşteri deneyiminde çıtayı yükselttik’

Mete Zadil, dijitalleşen dünyanın getirdiği yenilikleri müşteri deneyimine adapte ettiklerini belirtti. Yeni uygulamalarla ilgili bilgi veren Mete Zadil şunları söyledi: “Arzum olarak kullanıcılarımıza en iyi hizmeti sunmak için WebAR projemizi hayata geçirdik. Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi sayesinde müşterilerimiz ürünlerimizi satın almadan önce evlerinde gerçek boyutlarıyla deneyimleme şansı elde ediyor. Bu dönemde müşteri hizmetlerinden tüketicilere aksesuar satışı yaptığımız Telesatış sürecimizi otomatize ettik. Arzum Dijital Gözler projemizde yer alan Arzum Asistan’ı (Whatsapp ve Webchat) canlı olarak devreye aldık. Bu süreçle birlikte müşterilerimize hizmet alanında farklı bir kanal yaratarak fayda sağladık. Arzum Seninle aplikasyonumuz sayesinde yapay zekâ desteği ile birbirinden farklı garanti belgelerini, faturaları ve ürün seri numarası etiketlerini OCR ile görselden text’e dönüştürüyoruz. Böylece 3+1 kaydında müşterimize büyük bir hız ve kolaylık sağlıyoruz. Arzum Müşteri Destek portalımızla satış sonrası hizmetlerde ihtiyaç duyulabilecek tüm konuları tek bir çatı altında toplayarak kusursuz bir mobil deneyim sunduk. Yine dijital dönüşüm yolculuğumuzun önemli bir parçası olan buluta geçiş sürecimizi tamamladık. ASOP Entegrasyonlu Stok Alokasyon uygulaması, genel stokta bulunan veya ay içerisinde stoklaşan ürünler için konum bazlı otomatik dağılım yapılıyor. Bu sayede satış ekibi kendi payına düşecek ürünleri bilerek siparişlerini yönetebiliyor, satış kaybı azalıyor, insan hatalarının önüne geçilmiş oluyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı