Zuckenberg Evini Yapay Zeka ile Şekillendiriyor

Sosyal medya devinin sahibi Zuckenberg evini tamamı ile yapay zeka ile donatarak ev hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.


Mark Zuckenberg, günümüzün en büyük sosyal medya sitelerinden birine sahip olmasının yanında, aynı zamanda bu sitenin ilk geliştiricisi olduğunu tekrar tekrar belirtmekten hiç çekinmiyor. Zira, buna hakkı da var gibi görünüyor zira kimse sosyal medya yahut 2.0 gibi bir devri ön görmez iken Zuckenberg bu olayı görmüş ve ilk kez üniversitesi, sonrasında ise tüm dünyaya yayılan Facebook’u geliştirmişti. Oldukça kolay kullanımlı bir sosyal medya sitesi olan ve günümüzde artık sanal kimlik halini almış bu site hakkındaki tartışmalar hala çok sıkı ve çok taze olarak karşımıza çıkabiliyor. Ancak, her şeyi bir kenara bırakırsak; Zuckenberg’in büyük bir programcı olduğu aşikâr. Geçtiğimiz günlerdeki soru cevap etkinliğinde, bir zamanlar planladığı yapay zeka teknolojisi hakkında bir soru alan Zuckenberg; bunu cevaplamaktan çekinmedi.

Evini bir yapay zeka mimarisi ile şekillendirmeye karar veren ve bunu geçtiğimiz senelerde açıklayan Zuckenberg; bu konudaki ilk adımlarını kendisi atmış ancak sonrasında Facebook mühendislerinden epey yardım almış. Kendisi bir programcı ve geliştirici olan Zuckenberg, yapay zeka konusunda epey bilgisi olan bir isimken Facebook mühendislerinin de bu işe el atması sonucunda büyük bir evrim yaşadığı aşikâr. Mühendislerle beraber, evin yönetimini tamamen yapay bir zekaya bırakmış olan Zuckenberg; artık kimliğini tanımlama çalışmalarından fazlasını yapmak istiyor.

Fazlası Olacak

Zuckenberg; önümüzdeki aylarda Facebook üzerinden yahut belli bir mecrada bu yapay zeka işinin sunumunu yapacağını da sözlerine ekledi. Bu sunum ile beraber, özellikle evlerin yapay zeka ile kontrol edilmesine dair, akıllı ev mottosunda bir sektörün yeniden canlandığını görebilir ve bu canlanmanın sonucu olarak eski yapı evlere veda bile edebiliriz.

Siz, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın