Ceyda Düvenci, Metro Türkiye'nin Depozito Alanında Çocuklara Geri Dönüşümün Önemini Anlattı

Sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak ele alan Metro Türkiye, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanındaki öncü çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek Kozyatağı Mağazası’nda ‘Depozito Toplama’ projesini başlattı.

  • 08 Mayıs 2023
  • Ceyda Düvenci, Metro Türkiye'nin Depozito Alanında Çocuklara Geri Dönüşümün Önemini Anlattı için yorumlar kapalı
  • 198 kez görüntülendi.
Ceyda Düvenci, Metro Türkiye'nin Depozito Alanında Çocuklara Geri Dönüşümün Önemini Anlattı

Sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak ele alan Metro Türkiye, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanındaki öncü çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek Kozyatağı Mağazası’nda ‘Depozito Toplama’ projesini başlattı. Metro Türkiye, proje kapsamında çocuklarda çevre bilincini artırmak ve onlara geri dönüşümün önemini anlatmak amacıyla Ceyda Düvenci’nin kurucu ortağı olduğu Taş Kağıt Makas Atölyesi ile iş birliği yaptı. Projeye destek veren Taş Kağıt Makas Atölyesi Kurucu Ortağı, başarılı Oyuncu ve Sunucu Ceyda Düvenci, Metro Türkiye Kozyatağı Mağazası’nda çocuklarla kumbara yapımı etkinliğinde buluştu. Etkinliğe katılan mağaza çalışanlarının çocukları; Ceyda Düvenci ve eğitmenler ile birlikte atık pet şişeler, meyve suyu kutuları, kağıt havlu ruloları ve şişe kapaklarından kumbara yaparken çocuklar evden getirdikleri atık şişeleri depozito makinesine atarak geri dönüşüme katkıda bulundular ve erkan yaşta farkındalık kazandılar.

1990 yılından bu yana sürdürülebilirliği tüm işlerinin merkezine koyan ve bu alanda öncü projeler geliştiren Metro Türkiye, geri dönüşüm ve atık azaltımı alanında yeni bir çalışmasını daha hayata geçirdi. Metro Türkiye, Kozyatağı Mağazası’ndaki Depozito Toplama Projesi ile Türkiye’de bir ilk olarak hem makine kullanımı hem de manuel olarak depozitolu şişe toplamaya başladı. 

Metro Türkiye, proje kapsamında çocuklarda çevre bilincini artırmak ve onlara geri dönüşümün önemini anlatmak amacıyla Taş Kağıt Makas Atölyesi ile iş birliği yaptı. Depozito Toplama Projesi’ne destek olan Taş Kağıt Makas Atölyesi Kurucu Ortağı, başarılı Oyuncu ve Sunucu Ceyda Düvenci, ambalaj atıklarının doğaya kazandırılmasının yanı sıra çocuklara geri dönüşümün önemini anlatmak amacıyla Metro Türkiye’nin Kozyatağı Mağazası’nda çocuklarla kumbara yapımı etkinliğinde buluştu. Etkinliğe katılan Metro Türkiye çalışanlarının çocukları; Ceyda Düvenci ve eğitmenler ile birlikte atık pet şişeler, meyve suyu kutuları, kağıt havlu ruloları ve şişe kapaklarından kumbara yaparken çocuklar evden getirdikleri atık şişeleri depozito makinesine atarak katkıda bulundular.

Cam, alüminyum ve pet şişelerin manuel ve makine yolu ile toplanacağı projede ilk etapta bir yıl içerisinde yaklaşık 3,5 milyon şişenin geri dönüşüme kazandırılması hedefleniyor. Bu proje ile ambalaj atıklarının doğaya kazandırılmasının yanında toplumdaki geri dönüşüm bilincinin artırılması da amaçlanıyor.

Böyle bir projede yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getiren başarılı Oyuncu ve Sunucu Ceyda Düvenci, “Doğaya iyi davranmak bir insanlık görevi. Kendi hayatımda elimden geldiğince hassasiyet gösteriyorum. Ayrıca Taş Kağıt Makas Atölyemiz ile de sürdürülebilirlik ve geri dönüşümle ilgili çok kıymetli çalışmalar yapıyoruz. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için sürdürülebilirliği tüm çalışmalarının odağına koyan Metro Türkiye’nin Depozito Toplama projesine destek olmaktan mutluluk duyuyorum. Umarım bu proje ile daha fazla kişiye ulaşmayı başarırız. Dünyaya iyi bakılması, tıpkı biz insanların yaşama hakkı gibi dünyanın da yaşama hakkı, her birimiz buna saygı duymalıyız.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı