Ege Üniversitesi Atatürk’ü andı

Ege Üniversitesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 84’üncü yıl dönümü nedeniyle anma programı düzenlendi.

  • 10 Kasım 2022
  • Ege Üniversitesi Atatürk’ü andı için yorumlar kapalı
  • 187 kez görüntülendi.
Ege Üniversitesi Atatürk’ü andı

Ege Üniversitesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 84’üncü yıl dönümü nedeniyle anma programı düzenlendi.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  84’üncü ölüm yıl dönümünde İzmir Valiliği organizasyonu ile Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle anıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan anma töreni, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde devam etti. Törene, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir’deki Üniversitelerin Rektörleri,  İl Protokol Mensupları, EÜ üst yönetimi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nde düzenlenen  “Atatürk’ü Anma ve Atatürk Büstüne Çelenk Sunma Töreni”ne ise EÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan, Prof. Dr. Cemil Gürgün, EÜ Senato Üyeleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Ulu Önder Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından göndere çekilen bayrak yarıya indirildi.

 

“Kalplerde daima yaşamaya devam edecek”

Ege Üniversitesi Rektörlüğünde düzenlenen anma töreninde konuşan Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Ege Üniversitesinin kıymetli mensupları, bugün 10 Kasım. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıl dönümü. Milletçe bir kez daha başımız sağ olsun. Bugün onu anmak için sıradan bir gün değil, bugün karalar bağlama günü değil, bugün onu daha iyi anlamak, onu takip edebilmek, onun gibi ileri görüşlü bir vatansever olabilmektir. ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ diyen Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılmış, o çok sevdiği vatan topraklarının sinesine kavuşmuştur. Lakin onun fikirleri, hayal ve özlemleri, ilke ve gayreti ile hedef ve arzuları yaşamaktadır. Cumhuriyet ve bağımsızlık onun bu vatana ve millete en büyük eseri ve hediyesidir. Bu yüzden Atatürk, kalplerde daima yaşamaya devam edecektir. Onun aziz hatırası önünde milletçe saygı ve minnetle eğildiğimiz bugün, onun gençliğe armağan ettiği cumhuriyet ve bağımsızlığı daha yukarılara taşıma, ilke ve hedeflerine daha çok sahip çıkma günüdür” diye konuştu.

 

“Atatürk sadece bir milletin değil tüm insanlığın umut ışığıdır”

Prof. Dr. Mehmet Ersan,  “Onun cephelerdeki fikir, sanat ve diplomasi sahnelerindeki başarıları gerçekleştirdiği yenilikler geleceğe ışık ve tüm mazlum milletlere umuttur. O sadece bir milletin değil tüm insanlığın evladı, karanlıkların karşısında bir umut ışığıdır. Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi belli bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleri ile yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır. Büyük insanlar her millete her zaman nasip olmazlar. Ne mutlu bizlere ki, çağımızda o deha Türk milletine nasip olmuştur. Milletin en karanlık günlerinde o nasıl her türlü zorluğu göze alıp yola koyulduysa şimdi de bizler aynı azim ve kararlılıkla yola düşmek zorundayız. Egemenlik ve medeniyet yolunda durmak dinlenmek yoktur. Çalışmak ve öğrenmek, öğrendiklerini hayata yansıtmak, kalkınmak ve doğruluktan ayrılmadan başarmak vardır. Türk milleti onu sadece 10 Kasımlarda değil her zaman kalbinde yaşatmaktadır. İşte bugün onu anlamak için değil, minnet ve şükranlarımızı sunmak için buradayız. Bu duygu ve düşüncelerle büyük Atatürk’ü ebediyete intikalinin 84’üncü yıl dönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

 

Tören, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Rektörlük Bahçesi’nde bulunan Atatürk Büstüne çelenk sunması ile sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı