İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı'ndan Muhteşem Konser

Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı Türk Sanat Müziği İcra Heyeti, “Selam Türkün Bayrağına” adlı seçkisiyle izleyenleri büyüledi.

  • 10 Mayıs 2023
  • İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı'ndan Muhteşem Konser için yorumlar kapalı
  • 207 kez görüntülendi.
İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı'ndan Muhteşem Konser

Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı Türk Sanat Müziği İcra Heyeti, “Selam Türkün Bayrağına” adlı seçkisiyle izleyenleri büyüledi. Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi Performans Sahnesi’nde gerçekleştirilen konserde Türk coğrafyasının birbirinden güzel eserleri seslendirildi. 

İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı Türk Sanat Müziği icra heyeti ve eğitim bölümü öğrencileri, Doğu Garajı Kültür Merkezi’nde “Selam Türkün Bayrağına” adlı seçkiyle izleyenlerin karşısına çıktı. Şef Aydemir Tuncer yönetimindeki icra heyeti Orta Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Balkanlara Türk dünyasının nadide eserlerini seslendirerek izleyenlere muhteşem bir gece yaşattı. 

TÜRK COĞRAFYASI EZGİLERİ YANKILANDI

Kürdi, Rast, Hicaz, Nihavend, Hüzzam makamında eserler seslendiren icra heyetine 

İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü de danslarıyla eşlik etti. 

İçeriği ve işlenişi açısından ilk kez icra edilen özel konserde Türk coğrafyasının ezgi birliğini yansıtan eserler seslendirildi. Doğu Türkistan, Uygur, Özbekistan, Rumeli, Kazakistan, Tataristan, Türkmenistan, Kırım, Kerkük, Kuzey Kıbrıs, Gagavuzya ve  Azerbaycan’a ait eserler ilgiyle dinlendi. Konseri izleyenler Fikrimin İnce Gülü, Bülbülüm Altın Kafeste, Hatırla Ey Peri gibi eserleri hep bir ağızdan seslendirirken, Selam Türkün Bayrağına isimli şarkıya ise Türk bayraklarıyla eşlik etti. 

MEHMET ÖZBEK’DEN KONSERE ÖVGÜ

Konserin konukları arasından Türk dünyasının sevilen ismi halk bilimci ve ses sanatçısı Mehmet Özbek de vardı. Özbek gecede, Osman Mazlum ve Cumhur Kerküklü’nün kaleme aldığı kendi bestesi olan Yıktılar Kalamızı isimli türküyü seslendirdi. Şef Aydemir Tuncer ve icra heyetine övgüler yağdıran Özbek, “Yarım yüzyılı aşkın meslek hayatımda türküler söyledim, koro yönettim ama bu akşamki gibi muhteşem bir konser izlemedim. Bu güzel Türk dünyası repertuvarını hazırlayan şefimizi kutlamak isterim. Aydemir Tuncer koro yönetmedi şiir okudu. Bir koro ancak bu kadar güzel yönetilebilirdi. Sazlar ve seslerde güzel olunca böyle bir konser çıkıyor ortaya” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı