İzmit Orhan Mahallesinde Yeni Yağmursuyu Hattı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İzmit Orhan Mahallesi Gaffar Okkan Caddesi ile çevresinde yağışlar nedeniyle oluşan yüzey sularını toplamak, su birikintilerinin önüne geçmek için yağmursuyu hattı ile ızgara sistemi yapıyor.

  • 07 Kasım 2022
  • İzmit Orhan Mahallesinde Yeni Yağmursuyu Hattı için yorumlar kapalı
  • 234 kez görüntülendi.
İzmit Orhan Mahallesinde Yeni Yağmursuyu Hattı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İzmit Orhan Mahallesi Gaffar Okkan Caddesi ile çevresinde yağışlar nedeniyle oluşan yüzey sularını toplamak, su birikintilerinin önüne geçmek için yağmursuyu hattı ile ızgara sistemi yapıyor. Bölgede yaşayan vatandaşların yüzey sularından oluşan sıkıntılardan kurtaracak olan çalışmada, 450 metre yeni yağmursuyu hattı yapılacak.

YATIRIM PROGRAMI SÜRÜYOR
Küresel ısınma sonucu son yıllarda ani ve sağanak yağışlar etkili oluyor. Sağlıklı ve kesintisiz içme suyu ile atık suların toplatılması ve arıtma tesislerinde arıtılması hizmetleri veren İSU Genel Müdürlüğü, ani ve sağanak yağışlar sonucu oluşan yüzey sularının toplatılması için de yağmursuyu hatları ve dere ıslahları gerçekleştiriyor. 2004 yılından bu yana yatırım çalışmalarını sürdüren İSU, Kocaeli genelinde yağışlar nedeniyle oluşan yüzey sularını toplamak için 890 km uzunluğunda yeni yağmursuyu hattı ile 103 km uzunluğunda dere ıslahı gerçekleştirdi. Yapılan yatırımlar ile birlikte önemli oranda su birikintilerin önüne geçildi.

GAFFAR OKKAN CADDESİ’NDE ÇALIŞMA
“Altyapıda sıfır problem” ilkesi ile yatırımlarını Kocaeli genelinde sürdüren İSU Genel Müdürlüğü, İzmit ilçesinin birçok noktasında altyapı yenileme ve yeni hat çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalardan birisi de İzmit Orhan Mahallesi’nde gerçekleştiriliyor. Gaffar Okkan Caddesi’nde ani ve sağanak yağışlar sonucu oluşan yüzey sularının toplatılması ve su birikintilerinin önüne geçilmesi için başlanılan çalışmalar sürüyor. Eğimli yapısı olan Gaffar Okkan Caddesi ile Vatandaş Sokak’ta oluşan yüzey sularının toplatılması için 600 mm çapında betonarme boru kullanılarak toplam 450 metre yeni yağmursuyu hattı yapılacak. Boru döşeme çalışmalarının sürdüğü çalışmada 350 metre uzunluğunda ki kısmı tamamlandı. Kalan kısmın boru döşeme çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölgede yüzey sularının toplatılması 10-15 adet yağmursuyu ızgarası konulacak.

BÖLGENİN PROBLEMİ ÇÖZÜLECEK.
Bölgenin yağmursuyu problemini çözecek olan yeni yağmursuyu hattı çalışmaları kısa bir süre içinde tamamlanacak. Yağmursuyu hattı ile birlikte bölgenin yüzey suları toplanılacak, su birikintilerinin önüne geçilecek ve yerleşim alanlarında su baskınlarının önüne geçilmesi sağlanacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, altyapı kazı alanlarının çökme süreçlerinin tamamlanmasının ardından da asfalt yama çalışmaları yapacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı