Kozmetik ve Temizlik Sektörü Filipinler'i merceğe aldı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından kozmetik ve temizlik ürünleri sektörüne yönelik Filipinler’e düzenlenen “Cosmeet Asia Sektörel Ticaret Heyeti” 18 Türk firmasının katılımıyla 6-8 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi.

  • 14 Haziran 2023
  • Kozmetik ve Temizlik Sektörü Filipinler'i merceğe aldı için yorumlar kapalı
  • 204 kez görüntülendi.
Kozmetik ve Temizlik Sektörü Filipinler'i merceğe aldı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından kozmetik ve temizlik ürünleri sektörüne yönelik Filipinler’e düzenlenen “Cosmeet Asia Sektörel Ticaret Heyeti” 18 Türk firmasının katılımıyla 6-8 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi. 

 İki gün süren toplantılarda Filipinler, Vietnam ve Endonezya’dan 26 alıcı firmanın katıldığı etkinlikte, kozmetik ve temizlik ürünleri sektöründe faaliyet gösteren 18 Türk firması, toplamda 266 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

İKMİB’in alt sektörlerinden kozmetik ve temizlik ürünleri sektörüne yönelik ticaret heyeti kapsamında 6-8 Haziran 2023 tarihleri arasında Filipinler’e Cosmeet Asia Sektörel Ticaret Heyeti düzenlendi. İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Adıyaman’ın öncülüğünde gerçekleştirilen heyetin ilk günü düzenlenen retail tur kapsamında pazar araştırması amacıyla zincir mağazalar ziyaret edilerek inceleme yapıldı. İkinci gün ise T.C. Manila Ticaret Müşaviri Serhan Ortaç ve yerel uzmanların katılımıyla pazar hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

 

266 ikili iş görüşmesi yapıldı

 

Türk ve Filipinli toplam 44 firmanın katıldığı ve iki gün süren etkinlik boyunca yeni iş birliği fırsatlarının ele alındığı toplam 266 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. İkili iş görüşmelerinde, Filipinler, Vietnam ve Endonezya olmak üzere 3 farklı Asya ülkesinden gelen satın almacılar ve tedarikçiler ile Türk firmaları bir araya geldi.   

Adil Pelister: “ Kozmetik ve temizlik sektörünün Filipinler’e ihracatı bu yıl ilk beş ayda yüzde 77 arttı”

Kimya sektörünün ihracatta çatı kuruluşu İKMİB olarak, üye firmalarının dünya pazarına açılmalarını sağlamak ve ihracatı artırmak amacıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiklerini dile getiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kozmetik ve temizlik sektörümüze yönelik 6-8 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz Cosmeet Asia Sektörel Ticaret Heyeti kapsamında 18 Türk firmamızı 26 Asyalı satın almacı ile Filipinler’de buluşturduk. Ticaret Bakanlığımızın Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamına aldığı ülkeler arasında bulunan Filipinler’e ilk kez kozmetik ve temizlik ürünleri sektörü alanında bir ticaret heyeti gerçekleştirdik. Program kapsamında Asyalı iş insanları ile toplamda 266 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Filipinler’in yanı sıra çevre ülkelerle de ticari ilişkileri başlatmak ve mevcut olanları geliştirmek açısından da heyetin faydalı olacağına inanıyoruz. Kozmetik ve temizlik sektörünün Filipinler’e yaptığı ihracata baktığımızda artan bir ivme görüyoruz. 2022 yılında kozmetik ve temizlik sektörü, bir önceki yıla göre yüzde 14 artış ile 1,37 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu yıl ilk beş aylık dönemde ise sektörün toplam ihracatı yüzde 77 artarak 1,14 milyon dolara ulaştı. Kimya sektörümüzün Filipinler’e toplam ihracatı ise 2022 yılında yüzde 22,17 artışla 21,2 milyon dolar oldu. Asya ülkelerinde kozmetik ve temizlik sektörümüze yönelik büyük bir pazar olduğunu görüyoruz. İhracatçılarımızın pazarlarını çeşitlendirmeleri sürdürülebilir ihracat için önemli. Biz de İKMİB olarak sektörümüzü desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı