Medica 2022 Fuarı’nda 230 Türk Firması

Medikal sektörüne yönelik dünyanın en önemli ve en büyük fuarı olan Medica Fuarı’nın bu yıl 53’üncüsü 14-17 Kasım 2022 tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf kentinde gerçekleştirildi.

  • 21 Kasım 2022
  • Medica 2022 Fuarı’nda 230 Türk Firması için yorumlar kapalı
  • 184 kez görüntülendi.
Medica 2022 Fuarı’nda 230 Türk Firması

Medikal sektörüne yönelik dünyanın en önemli ve en büyük fuarı olan Medica Fuarı’nın bu yıl 53’üncüsü 14-17 Kasım 2022 tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf kentinde gerçekleştirildi. Türkiye milli katılım organizasyonunun bu yıl 13’üncü defa İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından düzenlendiği fuarda toplam 230 Türk firması boy gösterdi. 

 

Almanya’nın Düsseldorf şehrinde 14-17 Kasım 2022 tarihleri arasında bu yıl 53’üncüsü düzenlenen Medica 2022 fuarına, Türkiye’den İKMİB’in 13’üncü defa düzenlediği milli katılım organizasyonu ile 57 firma ve 173 bireysel firma olmak üzere toplam 230 Türk firması katıldı. Geçen yıl 46 bin profesyonel tarafından ziyaret edilen fuarda bu yıl Türkiye, 834 metrekarelik ülke standı ile yer aldı. Yine on binlerce kişinin ziyaret ettiği fuar bu yıl 4 bin 300’den fazla katılımcıya ev sahipliği yaptı.

 

Sağlık, medikal ve ekipmanları sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı firmalar fuarda, medikal cihazlar, ürünler, sarf malzemeleri, hastane mobilyaları, cerrahi ekipmanlar, ortopedik ürünler, ilaç ve yazılım ürünleri gibi çok çeşitli ürünleri tanıtma fırsatı buldu. T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Sn. Ayşegül Gökçen Karaarslan, T.C. Düsseldorf Ticaret Ataşesi Sn. İrem Ekmekçi Konuk ve İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Adil Pelister başta olmak üzere İKMİB Yönetim Kurulu Üyeleri, İKMİB TİM Delegeleri ile Yönetim Kurulu Danışmanı ve Sektör Danışmanı fuar katılımcılarını ziyaret ederek başarılar diledi.

 

Adil Pelister: “Eczacılık ürünlerinde Almanya pazar payımızı yüzde 1’in üzerine çıkarmamız gerekiyor”

 

Fuara katılan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, fuarın sektör için öneminden bahsederek, “Medikal alanda dünyanın en büyük fuarı olan Medica, sağlık sektörüne yönelik son teknolojik gelişmeleri yerinde görmek açısından ve sektörün gelişimi için büyük önem taşıyor. Bu yıl fuara Birliğimiz tarafından 13’üncü kez gerçekleştirilen Türkiye milli katılım organizasyonu ile 57 firmamız 834 m2 alanda katılırken bireysel olarak da 173 Türk firmamız katılımcı oldu. Eczacılık ürünlerinde dış ticaret fazlası veren Almanya, Türk kimya sektörü genel ihracatımızda ilk on aylık verilere göre 6’ıncı sırada yer alırken, eczacılık ürünleri ihracatında ise 3’üncü sırada yer alıyor. Bu dönemde Almanya’ya yapılan eczacılık ürünleri ihracatımız geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 38,10 artışla 54,5 milyon dolara ulaştı. Yine on aylık eczacılık ürünleri toplam ihracatımız 1,14 milyar dolar oldu. Almanya’nın eczacılık ürünleri ithalatında ilk üç sırayı Belçika, ABD ve İsviçre oluştururken Türkiye 35’inci sırada yer alıyor. 2021 yılında ülkemizin Almanya’nın eczacılık ürünleri ithalatından aldığı pay yüzde 0,08 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla burada büyük bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Bizim pazar payımızı yüzde 1’in üzerine çıkarmamız gerekiyor. Bu açıdan fuarın yeni iş birliklerine önemli katkı sunacağına inanıyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı