Mucize Gibi İyileşme Öyküsü: Kalp Nakli Olmadan Yaşayamazsın Dediler Doktoru Sayesinde Kalbi Kurtuldu

Fersande Çiçekli 55 yaşında ve İstanbul’da yaşıyor.

  • 14 Aralık 2022
  • Mucize Gibi İyileşme Öyküsü: Kalp Nakli Olmadan Yaşayamazsın Dediler Doktoru Sayesinde Kalbi Kurtuldu için yorumlar kapalı
  • 358 kez görüntülendi.
Mucize Gibi İyileşme Öyküsü: Kalp Nakli Olmadan Yaşayamazsın Dediler Doktoru Sayesinde Kalbi Kurtuldu

Fersande Çiçekli 55 yaşında ve İstanbul’da yaşıyor. 5 yıl önce 2 gece üst üste kalp krizi geçiren Çiçekli, geceleri güçlükle uyuyor ve kalp durumu ile ilgili tedirginlikler yaşıyordu. Güçlük çeken Fersande Çiçekli’nin hayatı Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Erhan Kaya ile tanışması ile değişti.

 

‘Bir gecede sigarayı bıraktım’

Evli ve 2 çocuk babası olan Fersande Çiçekli (55), 5 yıl önce 2 gece üst üste kalp krizi geçiren Çiçekli, ağır kaldıramıyor, normal yaşantısında güçlük çekiyordu. Şu an iyi olduğunu dile getiren Çiçekli “5 yıl önce kalp krizi geçirdiğimde aynı gün sigarayı bıraktım. Başka bir hastaneye gittiğimde raporlarıma bakıldı. Benim durumumdaki bir hastanın ayakta duramayacağını belirttiler. Yürümeme bile şaşırdılar. Eğer ameliyat olursam masada kalabileceğimi söylediler. Kalp nakli olursam düzelebileceğim söylendi. Beni kalp nakli listesine almak ve bu riskli görülen işlemi yapmak istemediler. Farklı doktorlar ve çözümler aradım. Geceleri uyku uyuyamıyor, çok geriliyordum. Çocuklara yansıtmamak için çok uğraştım. Sonunda bir tavsiye üzerine İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’ne geldik. Bu şekilde hastaneye geldikten sonra Erhan Bey, benim ameliyat için uygun hasta olduğumu söyledi. İlk olarak anjiyo yapıldı. 25 günün ardından ameliyata alındım. Kalp detaylı bir şekilde incelendi. Ağır kaldıramaz, hızlı bir şekilde yürüyemezdim. Kalp performansım 30’dan 20’ye kadar gerilemişti. Ameliyattan sonra bu performans 1 haftada 40’a kadar çıktı. Kalp kapağımı değiştirdiler ve Bypass yaptılar. Şu an hiçbir ağrım yok. Kendimi çok iyi hissediyorum” açıklamalarında bulundu.

 

‘Erken tanı çok önemli’

Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Erhan Kaya “Fersande Çiçekli, başka merkezde kalp nakline yönlendirilmiş tedavisini gerçekleştirdiğimiz ve sağlığına kavuşmuş bir hastamızın önerisi ile bize başvurdu. Hastayı gördüğümüz zaman yapılan ileri tetkiklerin sonucu ve bu tür hastaları tedavi edindiğimiz tecrübemize dayanarak hastamızın ameliyat şansı olduğunu bunu yapmamız gerektiğini söyledik. Ameliyat öncesi 20-25 olan hastamızın ameliyat sonrası 1 hafta kontrolünde 35-40 gibi bir kalp gücüne ulaştığını gördük. Fersande Bey’i 2 gün yoğun bakım 4 gün servis tedavisinden sonra evine taburcu ettik. Bu hastaların gerçekten nakil olmasına yönelik önerilerin çok erken karar verilmemesi medikal tedavinin ve cerrahi şansın olup olmadığını en azından tecrübesi olan hastanelere ve hekimlere yönlendirilip ondan sonra karar verilmesini önermekteyiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı