YAYFED 6. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu YAYFED, 6.

  • 07 Kasım 2021
  • YAYFED 6. Olağan Genel Kurulu Yapıldı için yorumlar kapalı
  • 404 kez görüntülendi.
YAYFED 6. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu YAYFED, 6. Olağan Genel Kurulu’nu Grand Cevahir Otel’de yaptı.

Federasyon delegelerinin ve çok sayıda misafirin yer aldığı Genel Kurul’un açılış konuşması, YAYFED Başkanı Münir Üstün tarafından yapıldı.

YAYFED’in, hayatı kitap olanların kurduğu bir federasyon olduğunu ifade eden Başkan Münir Üstün “11. yaşımızdan, henüz gün alıyoruz. Yazıyla başlayan insanlık tarihi kadar eski. Tarihin, medeniyetin, bilimin, ilmin, irfanın tam olarak, merkezindeyiz. Hepimiz biliyoruz ki, dünya kendi etrafında döndüğünden daha çok, kitabın etrafında dönüyor” dedi.

Konuşmasında bandrol verileri hakkında da bilgi veren Başkan Münir Üstün şunları söyledi: “Geçtiğimiz Eylül ayında tüm zamanların üretim rekorunu kırdık. Bir ayda 63 milyon 65 bin 542 kitap ürettik. 2011 yılında, kurulduğumuz yıl, Türkiye’de 289 milyon olan kitap üretiliyordu. 2020 yılında bu sayıyı, 434 milyona yükseltmeyi birlikte başardık. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 240 milyon ders kitabı ve 48 sayfaya kadar olan 300 milyon kitap, bahsettiğim verilere dahil değil” diye belirtti.

Konuşmasını, “Ortak Lisanslama, Kamuya Ödünç Verme, Özel Kopyalama Harcı, Ortak Veri Tabanı, Elektronik Kütüphane gibi projelerin tümünü Yayımcı Meslek Birlikleri ile birlikte YAYFED çatısı altında yürütme kararlığındayız. Bu sayede Yayımcılık sektörünün önünü açacak, yayımcılarımıza ve yazarlarımıza, çevirmenlerimize de yeni gelir imkanları sağlamış olacağız ve yeni dönemde enerjimizin büyük bir kısmını bu yöndeki planlarımızı hayata geçirmeye harcayacağız” şeklinde sürdüren Başkan Münir Üstün, sözlerinin sonunda ise şunları söyledi: “YAYFED’in 6. Genel Kurulunun, hedeflerimize ulaşmak için yeni bir milat olmasını diliyorum. Şahsıma federasyon başkanlığı yapma fırsatı veren bütün yayıncı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”  

Tek Yönetim Kurulu teklif listesi ile gidilen oylamada geçerli oyların tamamını alan, Münir Üstün, Mustafa Aksoy, Mehmet Burhan Genç, Mustafa Altundal, Ali Can, Hakan Tanıttıran, Mustafa Doğru, Erdal Karakaya, Emrah Kısakürek ve Sinan Çam, 2021-2023 dönemi YAYFED yönetim kurulu olarak seçilmiştir.   

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı