KURAM Mesleki Sınav Merkezi projesinde yoğun mesai aralıksız sürüyor

Tarihi eserlerin restorasyonunda görev alacak çalışanları sertifikalandırmak amacıyla hayata geçirilecek olan “KURAM Mesleki Sınav Merkezi” Projesi İlerleme toplantısında Temmuz ayında gerçekleştirilen çalışmalar tüm ayrıntılarıyla masaya yatırıldı.

  • 19 Ağustos 2021
  • KURAM Mesleki Sınav Merkezi projesinde yoğun mesai aralıksız sürüyor için yorumlar kapalı
  • 501 kez görüntülendi.
KURAM Mesleki Sınav Merkezi projesinde yoğun mesai aralıksız sürüyor

Tarihi eserlerin restorasyonunda görev alacak çalışanları sertifikalandırmak amacıyla hayata geçirilecek olan “KURAM Mesleki Sınav Merkezi” Projesi İlerleme toplantısında Temmuz ayında gerçekleştirilen çalışmalar tüm ayrıntılarıyla masaya yatırıldı.    

 

 

AB ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından desteklenen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi’nin Sözleşme Makamı; Operasyon Faydalanıcısı Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) olan KURAM Mesleki Sınav Merkezi projesinde ilerleme toplantılarının altıncısı 30 Temmuz’da düzenlendi. 

 

Online düzenlenen toplantıya faydalanıcı kurum Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM) yetkili temsilcisi Ömer Faruk Kültür, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) yetkili temsilcisi Onur Şimşek, proje koordinatörü Ali Reyhan Esen, proje asistanı Merve Sena Kaymak, Muhasebeci Furkan Kalkan, Expert-1 İrem Güzelaydın, Expert-5 Mohammad Eyad Kamacheh, Expert-3 Sinan Bakan, Expert-4 Fatih Özbaş, Proje Danışmanı-1 Mehmet Hüsrev Subaşı,  Proje Danışmanı-2 Suphi Saatçi, Proje Danışmanı-3 Zekai Celep, üniversiteden görevlendirilen Murat Yavuz ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Esin Serttaş Yaren katıldı. 

 

Çalışmalar Ağustos ayında da tüm hızıyla sürecek

 

Proje asistanı Merve Sena Kaymak toplantının açılışında Temmuz ayında yürütülen çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Şu ana kadar yürütülen revizyon çalışmaları hakkında ayrıntılı bir sunum yapan Sena Kaymak; sınav değerlendirmesine yönelik toplantıların Ağustos ayı içerisinde başlayacağını; arama konferansı, çalıştaylar ve farkındalık yaratma seminerlerinin yapılacağını; MYK ve KURAM Mesleki Test Merkezi Web Sitelerinde Revizyon Taslağının Yayınlanması ve ilgili kurumlara görüşlerini almak üzere kargo ile gönderilmesinin yapılacağını ve taslağın son revizyonları faaliyeti bu ay başlayıp Eylül sonuna kadar tamamlanacağını aktardı.

 

Koordinatör Ali Reyhan Esen de Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) kapsamında şantiye şefinin konumunun Seviye-6’ya olduğunu, Seviye-5 ‘in 2 yıllık mezunları kapsayan şantiye şefi yardımcısı olabileceğini ve dolayısıyla UMS’lerin hazırlanmasında bu durumun dikkate alınması gerektiğini söyledi.  Esen ayrıca resim, kağıt, deri, tekstil vb. dallarda restorasyon çalışmasını atölyelerinde yapanların UMS’lerde yazılırken bu konumlarının dikkate alınması gerektiğini söyledi.

 

Sınav soruları için akademisyenlerle görüşmeler sürüyor

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Esin Serttaş Yaren de, projelerinde yaşanan sıkıntıları ve revizyona yansıtılması gereken hususları hatırlatırken KURAM Mesleki Sınav Merkezi projesinde gerçekleştirilecek revizyonların beklentileri karşılayacağını dile getirdi. Sınav sorularının hazırlık aşamalarının tüm detaylarıyla masaya yatırıldığı toplantıda Murat Yavuz, hazırlanan soruların yazılıma uygun formata dönüştürülmeye devam edildiğini, soruların hazırlanmaya çalışıldığını ve sürecin devam ettiğini ifade etti. Eş faydalanıcı kurum FSMVU yetkili temsilcisi Onur Şimşek, Tarihi Koruma ve Restorasyon Elemanı için hazırlanan sorular için üniversiteden akademisyenlerle görüşmelerin sürdüğünü aktardı. 

 

Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM) Hakkında

Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM), mimar ve mühendislerden oluşan, uzman-teknik gönüllülerin bir araya gelmesiyle 2012 yılında kurulmuş, İstanbul merkezli sivil toplum örgütüdür. Yeryüzünde yardıma muhtaç insanlara alt yapı, üst yapı, su, çevre, gıda, enerji konularında projeler üreterek etkili ve kalıcı çözümler bulmak için çaba sarf etmektedir. Ayrıca afet durumlarında en etkili ve hızlı biçimde organize olabilmek için sürekli eğitim faaliyetlerinde bulunmaktadır. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı