Mobil Oyunlar Yürütücü İşlevlerin Gelişimine Katkı Sağlıyor

Akıllı cihazların hayatımızdaki ağırlığının artması ile hayatımızın önemli bir parçası olan mobil oyunlar, yürütücü işlevlerin gelişimine katkı sağlıyor.

  • 02 Eylül 2021
  • Mobil Oyunlar Yürütücü İşlevlerin Gelişimine Katkı Sağlıyor için yorumlar kapalı
  • 443 kez görüntülendi.
Mobil Oyunlar Yürütücü İşlevlerin Gelişimine Katkı Sağlıyor

Akıllı cihazların hayatımızdaki ağırlığının artması ile hayatımızın önemli bir parçası olan mobil oyunlar, yürütücü işlevlerin gelişimine katkı sağlıyor. İçerisinde planlama, organizasyon, konsantrasyon, hafıza, odaklanma, duygu ve dürtü kontrolü gibi becerilerin de bulunduğu yürütücü zihinsel işlevlerin sağlıklı gelişimi bireyin hayat kalitesini arttırırken, mobil oyunların ise bu gelişime katkı sağladığı düşünülüyor.

 

Doğuştan sahip olunmayan, ancak geliştirme becerisine sahip olarak doğulan yürütücü işlevlerin gelişimine sosyal etkileşim ve fiziksel egzersizlerin katkı sağladığı biliniyordu. Ancak yapılan son araştırmalar sadece video oyunları oynayarak ya da video oyunu oynamaya entegre edilmiş fiziksel egzersiz rejimlerinin çocukların yürütücü işlevlerinin gelişimine olumlu katkı sağladığını gösteriyor.

 

Konu ile ilgili konuşan Mayadem CEO’su Uğur Tılıkoğlu “Mobil oyunlar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası ve çocukların gelişimine etkileri önemli bir soru işareti olarak karşımıza çıkmakta. Ancak yapılan son araştırmalar çocukların yürütücü işlevler olarak adlandırılan becerilerinin gelişimine sosyal etkileşim ve fiziksel aktiviteler ile birlikte video oyunlarının da olumlu etki sağladığını gösteriyor. Biz de Mayadem olarak yayınladığımız oyunlarda çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayabilecek öğeler ve senaryolar kurgulamaya gayret ederken, her zaman en güncel bilimsel çalışmaları da takip ederek kendimizi güncelleyecek çalışmalarımıza devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı