Yakutistan’dan Balkanlara 14 farklı ülkeden 30 katılımcı bildiri sunacak

Ege’de “I.

  • 14 Kasım 2022
  • Yakutistan’dan Balkanlara 14 farklı ülkeden 30 katılımcı bildiri sunacak için yorumlar kapalı
  • 199 kez görüntülendi.
Yakutistan’dan Balkanlara 14 farklı ülkeden 30 katılımcı bildiri sunacak

Ege’de “I. Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı Sempozyumu” düzenlenecek

 

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde TÜRKSOY ve Çocuk Vakfı’nın katkıları ile 17-18 Kasım 2022 tarihlerinde “I. Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı Sempozyumu” düzenlenecek.

 

Türkiye’nin en köklü Türkoloji merkezlerinden biri olan Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü,  kuruluşunun 30. Yılını çeşitli bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinliklerle kutluyor.  Kurulduğu günden bu yana Türk Dünyasında çok sayıda bilim insanının yetişmesine ve çok sayıda akademik faaliyete ev sahipliği ve öncülük eden Enstitü, 30. yılında Türk Dünyasının geleceği olan çocukları merkeze alan bir sempozyum gerçekleştirecek.

 

Bu yıl birincisi düzenlenecek olan Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı Sempozyumu’nun açılış konuşmalarını Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, TÜRKSOY adına katılım sağlayacak olan Dr. Timur Davletov ve EÜ Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit yapacak.

 

Sempozyuma onur konuğu olarak  Enstitüsü Kurucu Müdürü Prof. Dr. Fikret Türkmen ve Çocuk Vakfı Kurucusu Mustafa Ruhi Şirin katılacak. Onur Konukları sempozyumun açılış oturumunda Türk Dünyasında çocuk edebiyatındaki genel duruma, güncel meselelere ve çözüm önerilerine yönelik ufuk açıcı değerlendirmelerde bulunacaklar. 

 

Türk Dünyasının en doğusunda yer alan Yakutistan’dan Balkanlara kadar 14 farklı ülkeden 30 katılımcının bildiri sunacağı sempozyum online düzenlenecek. Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan gibi bağımsız Türk Cumhuriyetlerinden; Rusya Federasyonuna bağlı Tataristan, Yakutistan, Altay Cumhuriyeti ve Hakasya’ya; Litvanya Tatarları, Balkan Türkleri ve Irak Türkmenlerine kadar çok sayıda akademisyen sözlü sunumlarıyla kendi bölgelerindeki Türk çocuk edebiyatlarını çeşitli yönlerden ele alacaklar.  İki gün devam edecek olan sempozyum 18 Kasım 2022 saat 15:00’te Prof. Dr. Rafiq Yusufoğlu ve Doç. Dr. Zeki Gürel tarafından gerçekleştirilecek olan Kapanış ve Değerlendirme Oturumu ile sona erecek. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı